Άνοδος στην Premier League για τη Μπρέντφορντ, μπροστά σε 12.000 κόσμο

Ο τελικός των play off της Champioship ανέδειξε μεγάλη νικήτρια την Μπρέντφορντ, με σκορ 2-0 επί της Σουόνσι στο «Γουέμπλεϊ», με την ομάδα του Τόμας Φρανκ να παίρνει το πολυπόθητο «εισιτήριο» για την Premier League.

Το «ακριβότερο ματς του κόσμου» έχει χαρακτηριστεί και όχι άδικα, αφού κάνει πλουσιότερη τη νικήτρια το λιγότερο κατά 135 εκατ. λίρες που μπορεί να φτάσουν και τα 170 εκατ. από τα διαφημιστικά έσοδα.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο πρώτο 20λεπτο με τα γκολ των Τόνεϊ (με πέναλτι στο 10΄) και Μαρκόντες στο 20΄.

Να τονιστεί ότι οι Ουαλοί ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Φάλτον στο 65ο λεπτό.

Μπροστά σε περίπου 12.000 οπαδούς και των δύο φιναλίστ, η Μπρέντφορντ κατάφερε να «σπάσει» μία άκρως δυσμενή για εκείνη παράδοση, αφού μετά την περίοδο 1990/1991 και σε 9 συμμετοχές της δεν είχε καταφέρει ποτέ να κερδίσει την άνοδο μέσω των play off (2-4-9)!

Η συγκεκριμένη ομάδα είχε φτάσει και πέρυσι στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό, μιας και ηττήθηκε στην παράταση από τη Φούλαμ με 2-1, με τους Λονδρέζους, πάντως, να επιστρέφουν στην Championship. Με την ήττα από την Φούλαμ συμπλήρωσε 4 σε ισάριθμους τελικούς.

Η 8η συμμετοχή της Σουόνσι στα play off με ρεκόρ (10-7-4) και ο 5ος τελικός της δεν στέφθηκε με επιτυχία.

Στο μοναδικό που έχει δώσει έως τώρα στο πλαίσιο της Championship είχε νικήσει κι ανέβηκε στην Premier League (4-2 τη Ρέντινγκ το 2011), ενώ πέρυσι είχε αποκλειστεί στους ημιτελικούς πάλι από την Μπρέντφορντ, με 1-0 και 1-3.

Ο τεχνικός της Μπρέντφορντ, Τόμας Φρανκ, έγινε ο πρώτος Δανός προπονητής που καταφέρνει να ανεβάσει ομάδα από την Championship στην Premier League στην Αγγλία.