Απίθανη νίκη του Παναιτωλικού που «έσπασε» το αήττητο της ΑΕΚ στο Αγρίνιο

Ο Παναιτωλικός υποχρέωσε την ΑΕΚ στην πρώτη φετινή ήττα της με 1-0, χάρη σε ένα γκολ του Μιγκέλ Λουίς στο 73′. Παρά το γεγονός ότι η Ένωση δεν έπεσε από την κορυφή, η κατάστασή της μπορεί να αλλάξει με τις νίκες των Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ στις επερχόμενες αναμετρήσεις.

Η ΑΕΚ, αν και κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να μετατρέψει τις ευκαιρίες της σε γκολ, με τον Παναιτωλικό να δείχνει ανθεκτικότητα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η σημαντική φάση με τον Περέιρα στο 26′ προκάλεσε αντιδράσεις για πιθανό πέναλτι, αλλά η απόφαση του διαιτητή ήταν να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Το δεύτερο ημίχρονο έφερε περισσότερες ευκαιρίες για την ΑΕΚ, με τον Πιερό να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 62′. Ωστόσο, ο Παναιτωλικός πήρε το προβάδισμα με την εκπληκτική εκτέλεση του Λουίς στο 73′, παρά τον έντονο επιθετικό ρυθμό της ΑΕΚ. Η ομάδα του Αλμέιδα πίεσε για την ισοφάριση, αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα παραλίγο να της κοστίσει στο φινάλε του αγώνα.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Πουλικίδης

Κίτρινες: Στάγιτς, Σιέλης, Πέρες, Μπακάκης – Πιερό, Περέιρα, Πινέδα, Αμραμπατ

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας (90’+1 Μπακάκης), Νικολάου (59′ Λουίς), Πέρες, Λιάβας, Μπουζούκης (58′ Ρόα), Ντίας (71′ Μπελεβώνης), Λομόνακο (71′ Μαϊντεβατς)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Ρότα (75′ Αμραμπατ), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος (75′ Χατζισαφί), Σιμάνσκι (65′ Λιούμπιτσιτς), Περέιρα, Κοϊτά, Ελίασον (65′ Γκαρσία), Πινέδα (75′ Γκατσίνοβιτς), Πιερό