Από το Λουξεμβούργο το «μπαμ» στο Δουβλίνο

Το Λουξεμβούργο έκανε την τεράστια έκπληξη, νικώντας την Ιρλανδία με 1-0 μέσα στο Δουβλίνο για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής και άλλαξε τις ισορροπίες στον πρώτο όμιλο. Το «χρυσό» γκολ των Λουξεμβούργιων σημείωσε ο Ζέρσον Ροντρίγκες στο 85ο λεπτό.

Κατά τα λοιπά, ισόπαλα έληξαν τα δύο ντέρμπι του Σαββάτου. Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος προηγήθηκε 2-0 (με ισάριθμα γκολ του Ζότα) στο «Μαρακανά» του Βελιγραδίου, επίσης στον 1ο όμιλο, αλλά η Σερβία εξαπέλυσε αντεπίθεση διαρκείας και κατάφερε να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας χάρις στα τέρματα των Μίτροβιτς και Κόστιτς.

Πάντως, στην τελευταία φάση του αγώνα ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέτυχε κανονικό γκολ που δεν μέτρησε ποτέ, καθώς ο Ολλανδός διαιτητής Ντάνι Μακέλι δεν κατάλαβε πως η μπάλα πέρασε ολόκληρη τη γραμμή του τέρματος, στερώντας από τους πρωταθλητές Ευρώπης τη νίκη!

Να σημειωθεί επίσης ότι ο Μίτροβιτς έφτασε τα 39 γκολ με τη φανέλα της Εθνικής Σερβίας κι έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στους «πλάβι», ξεπερνώντας τον μεγάλο Μπόμπεκ που μετρούσε 38 από το 1946 ως το 1956. Σύμπτωση, ο άσος της Φούλαμ πέτυχε αυτά τα 39 γκολ σε 63 συμμετοχές, δηλαδή όσες και ο Μπόμπεκ!

Για τον 5ο όμιλο, το Βέλγιο τα βρήκε σκούρα στην Τσεχία, βρέθηκε πίσω στο σκορ και χρειάστηκε η κλάση του Λουκάκου για να αποφύγουν την ήττα οι «κόκκινοι διάβολοι» (1-1) στην Πράγα.

Η άλλη έκπληξη της βραδιάς έγινε στον 8ο όμιλο, όπου η Σλοβακία βρέθηκε να χάνει από τη Μάλτα με 0-2 στο 20ό λεπτό, μέσα στην Τρνάβα, αλλά αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισε και απέφυγε μια έκπληξη… επικών διαστάσεων.