Από τον Φίγκο στον Μπέλιγχαμ και τον Μπαπέ: το ντεμπούτο των «Galacticos» του Φλορεντίνο Πέρεθ

Ο Κιλιάν Μπαπέ εισάγει απόψε (14/8-22:00) τη Βαρσοβία στη λίστα των ντεμπούτο των «γαλαξιακών» μεταγραφών του Φλορεντίνο Πέρεθ, καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης θα αναμετρηθεί με την Αταλάντα στο UEFA Super Cup.

Στο εθνικό στάδιο της Βαρσοβίας, θα παρουσιαστεί το τελευταίο απόκτημα του πρότζεκτ του Φλορεντίνο Πέρεθ, το οποίο ξεκίνησε πριν 24 χρόνια, το καλοκαίρι του 2000 στο Μόναχο.

Ο Κιλιάν Μπαπέ, ο οποίος ήταν μόλις 12 ετών όταν το εθνικό στάδιο της Βαρσοβίας άνοιξε τις πύλες του, θα πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του με την ευκαιρία να κατακτήσει τον πρώτο του τίτλο με τους Μαδριλένους.

Ακολουθεί η καταγραφή των πρώτων αγώνων των «γαλαξιακών» μεταγραφών του Φλορεντίνο Πέρεθ, όπως τις παραθέτει η ισπανική εφημερίδα Marca:

Ο Λουίς Φίγκο, ο σημαίνων ποδοσφαιριστής της Μπαρτσελόνα, ντυμένος στα λευκά. Ο Πορτογάλος εντάχθηκε αργά στην προετοιμασία καθώς συμμετείχε στους ημιτελικούς του Euro με την Πορτογαλία. Το ντεμπούτο του έλαβε χώρα στις 5 Αυγούστου στον Ολυμπιακό του Μονάχου κόντρα στη Γαλατασαράι, στο πλαίσιο της εκατονταετηρίδας της Μπάγερν. Συμπλήρωσε 90 λεπτά στο γήπεδο φορώντας το νούμερο 10 στην πλάτη του, με την ομάδα να κερδίζει 3-2, και το τρίτο γκολ προήλθε από μια φανταστική ενέργεια του Πορτογάλου στα δεξιά. «Είμαι πολύ χαρούμενος, ήθελα πολύ να κάνω το ντεμπούτο μου», δήλωσε μετά το παιχνίδι.

Η μεταγραφή του αποτέλεσε επιβεβαίωση ότι ο Φίγκο δεν ήταν απλώς μια μοναδική περίπτωση. Σύντομα ο Γάλλος τέθηκε κάτω από τις εντολές του Ντελ Μπόσκε αφού δεν συμμετείχε στο Συνομοσπονδιών του 2001 στην Ιαπωνία. Με το «5» στην πλάτη του, αναμετρήθηκε με τη Λωζάνη σε ένα παιχνίδι προς τιμήν του Χουάν Αντόνιο Σαμαράνκ, μπροστά σε 6.000 θεατές, και αγωνίστηκε για 45 λεπτά σε ένα ματς που κέρδισε η Ρεάλ Μαδρίτης με γκολ από τους Ραούλ και Γκούτι.

Ρονάλντο: Μαδρίτη, 6-10-2002

Ο Βραζιλιάνος έπρεπε να περιμένει μέχρι τον Οκτώβριο για να κάνει το ντεμπούτο του με τη LaLiga. Η κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου στην Ιαπωνία, η μετάβαση από την Ίντερ στη Μαδρίτη και η κατάσταση του γονάτου του, τον κράτησαν εκτός φιλικών αγώνων. Ωστόσο, η πρεμιέρα του ήταν εντυπωσιακή, με δύο γκολ σε 11 λεπτά παιχνίδι απέναντι στην Αλαβές. Είναι ο μοναδικός «galactico» που έχει κάνει το ντεμπούτο του στο Bernabéu.

Η υποδοχή του Άγγλου από τη στιγμή της άφιξής του στη Μαδρίτη φάνηκε να είναι ξεχωριστή. Το σκηνικό ήταν το εντυπωσιακό εργατικό στάδιο στο Πεκίνο κόντρα στην Dragon Team. Ο Μπέκαμ αγωνίστηκε για 72 λεπτά με αριθμό 23 στην πλάτη, και η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε εύκολα χωρίς εμφανή δυσκολία.

Όουεν: Πάλμα ντε Μαγιόρκα, 29-8-2004

Από όλες τις σημαντικές μεταγραφές του Φλορεντίνο, μπορεί να ήταν η πλέον χαμηλού προφίλ. Η μεταγραφή του Μάικλ Όουεν ανακοινώθηκε στις 15 Αυγούστου, και καθώς δεν υπήρχαν φιλικοί αγώνες, το ντεμπούτο του έληξε στον πρεμιέρα του πρωταθλήματος στη Μαγιόρκα, όπου μπήκε από τον πάγκο και σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα, χάρη στην ασίστ του προς τον Ρονάλντο, κληρονομώντας το αριθμό «11» από τον Βραζιλιάνο.

Κριστιάνο Ρονάλντο: Δουβλίνο, 20-7-2009

Στο Τallaght Stadium στο Δουβλίνο, ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο κορυφαίος σκόρερ της Ρεάλ Μαδρίτης, πραγματοποίησε το ντεμπούτο του (451 γκολ). Σε εκείνον τον αγώνα με τη Σάμροκ Ρόβερς, δεν σκόραρε ενώ η Ρεάλ κέρδισε με γκολ του Μπενζεμά, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο Ρονάλντο αγωνίστηκε με το «9», και απέμειναν σε αυτόν μόνο τα πρώτα 45 λεπτά.

Λόγω των υποχρεώσεων του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών, το ντεμπούτο του Κακά αναβλήθηκε, ώσπου πραγματοποιήθηκε στην περιοδεία της Μαδρίτης στη Βόρεια Αμερική στο Τορόντο. Αγωνίστηκε το πρώτο ημίχρονο σε μια άνετη νίκη (1-5) επί της τοπικής ομάδας του MLS.

Μπέιλ: Βιγιαρεάλ, 14-9-2013

Το στάδιο της Βιγιαρεάλ ήταν το σημείο από όπου ο Γκάρεθ Μπέιλ άρχισε να χαράσσει τη δική του πορεία με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Με το «11», χρειάστηκε μόνο 38 λεπτά για να σκοράρει το πρώτο από τα 102 γκολ του με τη Μαδρίτη. Το ματς έληξε 2-2, και ο Ουαλός ήταν ο μοναδικός «Galactico» που δεν κέρδισε το πρώτο του παιχνίδι με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης.

Εντέν Αζάρ: Χιούστον, 21-7-2019

Ο Εντέν Αζάρ έκανε το ντεμπούτο του με το νούμερο 50 στη φανέλα. Ο Βέλγος, σημαντική μεταγραφή στη διαδικασία ανασυγκρότησης της ομάδας μετά από μια σεζόν με τρεις προπονητές (Λοπετέγκι, Σολάρι και Ζιντάν), αγωνίστηκε σε μια ήττα από την Μπάγερν (1-3), δείχνοντας ότι ακόμα απέχει από την ιδανική του φόρμα.

Φυσικά, υπήρξαν πολλές σημαντικές μεταγραφές. Ορισμένοι δεν έφτασαν στο επίπεδο των «γαλαξιακών» αλλά με το πέρασμα των ετών έγιναν θρύλοι ή έδειξαν πιθανότητες να γίνουν.

Σέρχιο Ράμος: Μαδρίτη, 3-9-2005

Χωρίς αμφιβολία, η σημαντική «εσωτερική» μεταγραφή του Φλορεντίνο Πέρεθ. Η μεταγραφή του Σέρχιο Ράμος από τη Σεβίλλη στη Ρεάλ Μαδρίτης ολοκληρώθηκε την τελευταία στιγμή της περιόδου μεταγραφών. Έκανε το ντεμπούτο του κατά την δεύτερη ημέρα του πρωταθλήματος, σε ήττα 2-3 από τη Θέλτα. Φορώντας το νούμερο 4, μπήκε στον αγώνα μετά την ανάπαυλα στη θέση του Παβόν.

Μόντριτς: Μαδρίτη, 29-8-2012

Ένα ακόμα επεισόδιο με την Τότεναμ. Η μεταγραφή του Λούκα Μόντριτς οριστικοποιήθηκε στις 27 Αυγούστου. Μόλις 48 ώρες αργότερα, ο Κροάτης πραγματοποίησε τα πρώτα του λεπτά με τη Ρεάλ, μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο 7 λεπτά πριν το τέλος σε τελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ κόντρα στην Μπαρτσελόνα, όπου η Ρεάλ κέρδισε με 3-2 και 2-1. Ξεκίνησε με τον αριθμό 19 στην πλάτη του και είναι πλέον μέρος της ιστορίας της Ρεάλ Μαδρίτης.

Λιγότερο από έναν μήνα αφότου κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο με την Γερμανία στο Μαρακανά, ο Κρόος ξεκίνησε την πορεία του με τη Μαδρίτη. Το ντεμπούτο του πραγματοποιήθηκε στον τελικό του Σούπερ Καπ Ευρώπης, που διεξήχθη στο Κάρντιφ, με σκόρερ δύο γκολ του Κριστιάνο που έκριναν τον τίτλο.

Βινίσιους: Μαϊάμι, 1-8-2018

Σε μία ομάδα που τις σινσιρ μα απουσίες λόγω των διακοπών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ο Λοπετέγκι επέλεξε τον Βινίσιους για το πρώτο παιχνίδι της προετοιμασίας: την ήττα με 2-1 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Μαϊάμι. Φόρεσε το νούμερο «18» και υπήρξε από τους καλύτερους.

Μπέλιγχαμ: Πασαντίνα, 24-7-2023

Ο Τζουντ Μπέλιγχαμ έκανε το ντεμπούτο του με τη Ρεάλ Μαδρίτης, φορώντας το νούμερο «5» στην Καλιφόρνια (στο Rose Bowl Stadium της Πασαντίνα). Ξεκίνησε στον αγώνα 3-2 κόντρα στη Μίλαν.