Απογοήτευση του Χάουαρντ Γουέμπ για την παρέμβαση του VAR στη κόκκινη κάρτα του Φερνάντες

Ο επικεφαλής των Αγγλων διαιτητών, Χάουαρντ Γουέμπ, εξέφρασε την απογοήτευσή του επειδή ο Video Assistant Referee (VAR) δεν παρενέβη κατά την αποβολή του αρχηγού της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μπρούνο Φερνάντες, κατά τη διάρκεια της ήττας (3-0) από την Τότεναμ στην Premier League.

Ο Φερνάντες αποβλήθηκε στο 42ο λεπτό του αγώνα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Τζέιμς Μάντισον στο Ολντ Τράφορντ τον περασμένο μήνα, αλλά αργότερα απέφυγε την τιμωρία τριών αγώνων αφού η Γιουνάιτεντ κέρδισε την προσφυγή της κατά της κόκκινης κάρτας.

«Δημοσιεύσαμε τον ήχο, μπορείτε να ακούσετε τον βοηθό διαιτητή – ο οποίος έχει καλή θέα της φάσης – απλώς να λέει, «αυτό φαίνεται απαίσιο, 100% κόκκινη (κάρτα) για εμένα», δήλωσε ο επικεφαλής της PGMOL στο podcast Stick to Football.

«Από τη δική του γωνία φαίνονταν τα πράγματα σαφώς σαν αποβολή. Αλλά μετά υπάρχει μια άλλη γωνία που εμφανίζεται στο ριπλέι στο Sky Sports. Αμέσως είπε, «η απόφαση θα ανατραπεί», αλλά δεν έγινε».

Ο Γουέμπ σημείωσε την απογοήτευσή του που δεν διορθώθηκε η απόφαση, καθώς την θεωρεί προφανές λάθος. Το VAR εισήχθη το 2019 για να υποστηρίξει τους διαιτητές του γηπέδου σε κρίσιμες αποφάσεις, ωστόσο έχει βρεθεί στο επίκεντρο της διαμάχης με αναφορές για εκτενείς αναλύσεις και καθυστερήσεις που μπορεί να διαρκέσουν αρκετά λεπτά.

Οι ομάδες ψήφισαν υπέρ της διατήρησης του VAR τον Ιούνιο, παρά τις έντονες επικρίσεις του συστήματος διαιτησίας την προηγούμενη σεζόν. Ο Γουέμπ τόνισε ότι το VAR έχει μειώσει σημαντικά τα λάθη αυτή τη σεζόν, αναφέροντας ότι υπήρξαν μόνο δύο λάθη VAR, σε αντίθεση με τα δέκα την ίδια περίοδο πέρυσι.