Απογοητευτική ισοπαλία για την Αυστραλία κόντρα στην Ινδονησία

Η Αυστραλία υπήρξε θεατής ενός ακόμη απογοητευτικού αγώνα στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ασίας, καθώς η ομάδα του Γκράχαμ Άρνολντ περιορίστηκε σε ισοπαλία χωρίς γκολ με τη γηπεδούχο Ινδονησία. Παράλληλα, η Σαουδική Αραβία κατάφερε να κερδίσει την Κίνα με 2-1.

Οι Αυστραλοί, που αντιμετώπισαν την Ινδονησία στην Τζακάρτα, ήλπιζαν να επανέλθουν από την ήττα τους με 1-0 από το Μπαχρέιν, αλλά η ομάδα του Άρνολντ δεν κατάφερε να βρει τον τρόπο να ξεπεράσει τους σκληραγωγημένους Ινδονήσιους.

Η κεφαλιά του Χασάν Καντίς στο 90ο λεπτό επέτρεψε στη Σαουδική Αραβία, η οποία αγωνιζόταν με 10 παίκτες, να κατακτήσει τη νίκη και να φτάσει στους τέσσερις βαθμούς από τα δύο πρώτα παιχνίδια της στον 3ο όμιλο της τρίτης φάσης των προκριματικών.

Απογοήτευση υπήρξε επίσης για την κάτοχο του Κυπέλλου Ασίας, Κατάρ, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Βόρεια Κορέα στη Βιεντιάν, σε ένα παιχνίδι που διακόπηκε για 20 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο λόγω καταρρακτώδους βροχής.