Απογοητευτική ήττα και αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ

Η φετινή ευρωπαϊκή πορεία της ανδρικής ομάδας υδατοσφαίρισης του ΠΑΟΚ ολοκληρώθηκε πρόωρα και άδοξα. Ο δικέφαλος του βορρά υπέστη μπλακ-άουτ στο δεύτερο ημίχρονο της κρίσιμης αναμέτρησης με τη Ντούισμπουργκ και ηττήθηκε 12-10. Αυτή η ήττα σημάνει τον αποκλεισμό των ασπρόμαυρων από τη συνέχεια του Euro Cup, ανεξάρτητα από την έκβαση του αυριανού αγώνα με την οικοδέσποινα Τρίγκλαβ Κράνι, καθώς η γερμανική ομάδα και η ιταλική Ορτίτζια είναι αυτές που εξασφαλίζουν την πρόκριση.

Η ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου προηγήθηκε αρχικά με 4-1 και 7-4 στο ημίχρονο, με τον 17χρονο Καρατζά να είναι κορυφαίος. Ωστόσο, η Ντούισμπουργκ, με πρωταγωνιστή τον Ντένις Γκουσάκοφ (πέντε γκολ), ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά 9-8. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε μείωσε σε 11-10, αλλά ένα γκολ του Αϊντνερ επισφράγησε τη νίκη της Ντούισμπουργκ.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Ντούισμπουργκ): 1-3, 3-4, 5-1, 3-2.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Αϊβαλιώτης, Μπιτσάκος 1, Λασκαρίδης, Ν. Προσινικλής, Χρυσοσπάθης, Κεχαλάρης, Τσολακούδης 2, Μυρίλος 1, Ντέλιτς 3, Πολ. Προσινικλής, Κούπμαν, Καρατζάς 3, Σιορδίλης.