Απογοητευτική ήττα του Παναθηναϊκού στο Eurocup γυναικών

Τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Eurocup γυναικών και πρώτη ενώπιον του κοινού του, υπέστη ο Παναθηναϊκός στο κλειστό του Χολαργού. Οι «πράσινες» ηττήθηκαν 75-86 από την UFAB Aνζέ, με τις Γαλλίδες να γράφουν το «2 στα 2» στον 2ο όμιλο της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» το κακό του δεύτερο δεκάλεπτο, όταν «κόλλησε» στους 11 πόντους και είδε τις φιλοξενούμενες να σημειώνουν την ανατροπή και να παίρνουν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +4 (35-39). Η άμυνα του «τριφυλλιού» δεν κατάφερε στην επανάληψη να περιορίσει τις αντίπαλες, με την παραγωγικότητα της UFAB να παραμένει στα ύψη και να φτάνει άνετα στο τελικό 75-86.

Κορυφαίες του Παναθηναϊκού η Λιλιάννα Καρακασίδου με 18 πόντους και η Ελίζαμπεθ Ντίξον με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (18) και ριμπάουντ (10).

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 35-39, 54-62, 75-86

Η σύνθεση του ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ (Βασιλεία Γκουζίνη): Καρακασίδου 18 (1), Κόνιαλη 3 (1), Τσβίτκοβιτς 4, Αλεξανδρή 4, Χατζηλεοντή 11, Ντίξον 18, Τζόουνς 17 (1), Χαιριστανίδου.