Απογοητευτική Πρεμιέρα για τη Στουτγκάρδη στην Bundesliga

Με αρνητικό πρόσημο ξεκίνησε η Στουτγκάρδη τις υποχρεώσεις της στη Bundesliga για την περίοδο 2024-25. Η περσινή δευτεραθλήτρια Γερμανίας, αποδυναμωμένη μετά την αποχώρηση βασικών στελεχών (Γκιρασί, Ιτο, Αντον), ηττήθηκε 3-1 στην πρεμιέρα από τη Φράιμπουργκ, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ντεμίροβιτς. Δύο γκολ του Κίμπλερ και ένα του Ντοάν έφεραν την ανατροπή για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πανηγύρισαν το «τρίποντο» στην πρεμιέρα.

Η Λειψία απέκτησε τον Αντόνιο Νούσα για να καλύψει το κενό του Ντάνι Ολμο, με τον 19χρονο Νορβηγό να δείχνει έτοιμος για την πρόκληση. Όπως συνέβη και στο ματς κυπέλλου με τη Ροτ Βάις Εσεν, μπήκε αλλαγή και σκόραρε, ενώ αυτή τη φορά το γκολ του χάρισε τη νίκη (1-0) στην RB επί της Μπόχουμ, με τους «κόκκινους ταύρους» να αγωνίζονται στα τελευταία λεπτά με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ορμπαν.

Ο Δημήτρης Γιαννούλης ήταν βασικός και αγωνίστηκε 80 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 της Αουγκσμπουργκ με τη Βέρντερ, ενώ πρωταγωνιστής της πρεμιέρας σε ατομικό επίπεδο ήταν ο Αντρέι Κράμαριτς, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ στο 3-2 της Χοφενχάιμ επί της νεοφώτιστης Χόλσταϊν Κίελ.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 1ης αγωνιστικής στην Bundesliga είναι τα εξής:

Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν             2-3

(59΄ Ελβέντι, 85΄ Κλάιντινστ – 12΄ Τζάκα, 38΄, 90+11΄ Βιρτς)

Λειψία-Μπόχουμ                     1-0

Χοφενχάιμ-Χόλσταϊν Κίελ            3-2

(6΄πεν., 37΄, 87΄ Κράμαριτς – 63΄ Μπέρνχαρντσον, 89΄ Ματσίνο)

ΦράιμπουργκΣτουτγκάρδη            3-1