Αποκλεισμός για τον Γκιώνη στον 1ο προκριματικό γύρο του China Smash

Στην ήττα σε ένα δυνατό και ισορροπημένο ματς υπέκυψε νωρίς το πρωί (ώρα Ελλάδας) στο Πεκίνο ο Παναγιώτης Γκιώνης για το China Smash 2024. Όταν αντιμετώπισε τον Γάλλο Τιμπό Πορέ στον 1ο προκριματικό γύρο του απλού, ηττήθηκε με 3-1 σετ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια. Ήταν το πρώτο του επίσημο παιχνίδι μετά το Παρίσι 2024, και αν και δεν κατάφερε να δείξει το καλύτερο πρόσωπό του από την αρχή της σεζόν, οι επιδόσεις του στον αγώνα απέδειξαν τις ικανότητές του απέναντι στην άμυνα.

Ο θρυλικός αθλητής της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης διατηρεί την καλή προσπάθεια από το πρώτο του τεστ και τη σπουδαία συμμετοχή του στο τρίτο Grand Smash της WTT φέτος.

Ο Πορέ ήταν νούμερο 14 στο ταμπλό των προκριματικών, ενώ ο Γκιώνης βρισκόταν στο 23, συναντώντας τον για πρώτη φορά στο αγωνιστικό τραπέζι. Κατά τη διάρκεια του 1ου σετ, ο Έλληνας άσος, κυρίως με το σερβίς και το φάλτσο του, κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά και να πάρει προβάδισμα. Στο 2ο σετ, αν και έχανε 5-2, κατάφερε να προηγηθεί 7-6, αλλά ο Πορέ με ένα τάιμ άουτ διαχειρίστηκε τα νεύρα του και επανήλθε στο παιχνίδι.

Στο κρίσιμο 3ο σετ, ο Γκιώνης προηγήθηκε με 6-3, αλλά ο αντίπαλός του έφερε την ανατροπή με έξι συνεχόμενους πόντους. Ο Γάλλος αξιοποίησε το σερβίς του και προηγήθηκε 2-1. Στο 4ο σετ, παρά την αρχική ισοπαλία, η ήττα ήρθε τελικά με 3-1 σετ (11-6, 9-11, 9-11, 7-11).