ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ / ΠΑΡΙΣΙ 2024 / 3η ΗΜΕΡΑ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Αποκλεισμός της Σάκκαρη από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο απλό

Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ουκρανής Μάρτα Κόστιουκ, αποκλειόμενη στην φάση των «16» του απλού γυναικών στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις των Αγώνων του Παρισιού.

Παρόλο που η Ελληνίδα πρωταθλήτρια προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 6-4, η Ουκρανή αντέτεινε σθεναρά, βελτιώνοντας την απόδοσή της στα επόμενα δύο σετ. Οι αλλεπάλληλες αβλεψίες της Σάκκαρη επέτρεψαν στην Κόστιουκ να πετύχει την ανατροπή, κερδίζοντας τελικά με 2-1.

Η 22χρονη Ουκρανή ισοφάρισε αρχικά σε 1-1, κατακτώντας το τάι μπρέικ με 7-6 (5). Στο καθοριστικό σετ, όπως ξεκίνησε με δύο συνεχόμενα μπρέικ, προηγήθηκε 3-1 στα games.

Η 29χρονη Σάκκαρη απάντησε με νέα μπρέικ στο σερβίς της Κόστιουκ, μειώνοντας σε 3-2 και προσφέροντας ένταση στο παιχνίδι.

Με το έκτο μπρέικ στο τρίτο σετ, η Κόστιουκ προηγήθηκε 5-3 και είχε το σερβίς, ώστε να κλείσει το ματς. Ωστόσο, παρότι έχανε 30-0, η Σάκκαρη αντεπίδρασε με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, κάνοντάς το 5-4 με το έβδομο μπρέικ στο σετ.

Δυστυχώς για την Σάκκαρη, δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί αποτελεσματικά το σερβίς της και η Κόστιουκ με το όγδοο μπρέικ εξασφάλισε τη νίκη με 6-4, πανηγυρίζοντας την ανατροπή που την έφερε στους προημιτελικούς.

Η Κόστιουκ δεν άφησε αυτή την ευκαιρία να πάει χαμένη και ολοκλήρωσε με 6-3, διευρύνοντας τη νίκη της στο 2-1.

Με αυτή τη νίκη, η Ουκρανή ισοφάρισε τη μεταξύ τους αναμέτρηση σε 2-2, σημειώνοντας μάλιστα την πρώτη της νίκη επί της Σάκκαρη σε χωμάτινη επιφάνεια.