Απόλλων Πατρών: Νίκη με Τσαλμπούρη απέναντι στη Νίκαια

Πολύτιμη νίκη με 96-82 επί του Ιωνικού πέτυχε ο Απόλλων Πατρών στο κλειστό του Πλάτωνα, σε αναμέτρηση για τη 14η αγωνιστική της Basket League

Η αχαϊκή ομάδα επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες και αποσπάστηκε από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης, ενώ παράλληλα εξασφάλισε ένα σημαντικό πλεονέκτημα σε πιθανές ισοβαθμίες, αφού διπλασίασε τις νίκες της επί των Νικαιωτών.

Ο Γιώργος Τσαλμπούρης με 30 πόντους (7/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα) ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, ενώ από τους γηπεδούχους (που συμπλήρωσαν4 σερί ήττες) ξεχώρισε ο Πάρκερ με 23 πόντους και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 41-47, 61-66, 82-96

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τον Γόντινα από τη μία πλευρά και τον Τσαλμπούρη από την άλλη να είναι οι πρωταγωνιστές. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν «κεφάλι» στη 2η περίοδο, προηγήθηκαν 40-32 στο 15΄ και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα έξι πόντων (47-41). Ο Απόλλωνας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ως τα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου, εξασφαλίζοντας μία διαφορά 17 πόντων (64-47), αλλά οι Νικαιώτες έκλεισαν την περίοδο με σερί 110 και μείωσαν 6661, μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Η διαφορά έπεσε στους τρεις πόντους (76-73) στο 34΄, αλλά οι Αχαιοί, παρά την αποβολή του Νίκου Βετούλα με 2η τεχνική ποινή, «καθάρισαν» το ματς με ένα επιμέρους σκορ 111 και έφτασαν στη νίκη με 9682, τελειώνοντας το ματς με 15/30 τρίποντα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Συμεωνίδης, Κατραχούρας

Οι συνθέσεις:
ΙΩΝΙΚΟΣ (Κούρο Σεγκούρα): Μουσταφά 10 (2), Κολοβέρος 10, Τζέρμαν 7 (1), Γόντικας 16, Χουγκάζ 2, Χατζηκυριάκος, Πάρκερ 23 (5), Αθηναίου 2, Γκιουζέλης 10 (2), Λάνγκφορντ 2, Αρσενόπουλος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Τσαλμπούρης 30 (5), Διαμαντάκος 1, Δίπλαρος 12 (2), ΜακΛιν 15 (2), Μήτρου-Λονγκ 17 (4), Ζούμπος, ΜακΛάφλιν, Ντέιβις 11 (2), Κλίβελαντ 10