Απορρίφθηκε η ένσταση της Ιταλίας, η Ουγγαρία προκρίθηκε οριστικά στην τετράδα του ανδρικού πόλο

Η διεθνής ομοσπονδία υγρού στίβου απέρριψε την ένσταση που υπέβαλε χθες βράδυ η Ιταλία, ζητώντας την επανάληψη του προημιτελικού με την Ουγγαρία για το ανδρικό τουρνουά υδατοσφαίρισης των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024». Οι Ιταλοί διαμαρτύρονται για την απόφαση των διαιτητών να αποβάλλουν τον Φραντσέσκο Κοντέμι για βιαιοπραγία, κατά τη διάρκεια του δεύτερου οκτάλεπτου, σε μία φάση όπου ο 21χρονος παίκτης σουτάρει, σκοράρει και, κατεβάζοντας το χέρι του, χτυπά τον Σίλαρντ Γιάνσικ στο μάτι, προκαλώντας του τραυματισμό. Μετά από αρκετά λεπτά εξέτασης του βίντεο, οι διαιτητές αποφάσισαν να αποβάλλουν τον Κοντέμι χωρίς αντικατάσταση, παρά το γεγονός ότι δεν φάνηκε να έχει πρόθεση να πληγώσει τον αντίπαλό του.

Η ένσταση απορρίφθηκε αρχικά αργά το βράδυ, αλλά οι Ιταλοί προσέφυγαν στην επιτροπή εφέσεων της World Aquatics. Η επιτροπή συνεδρίασε το πρωί και απέρριψε εκ νέου την ιταλική προσφυγή, επιβεβαιώνοντας την πρόκριση της Ουγγαρίας στην τετράδα.

Ακολούθως, ανακοινώθηκε το πρόγραμμα της αυριανής ημέρας (9/8), με τον αγώνα της εθνικής ομάδας κόντρα στην Αυστραλία για τις θέσεις 5-8 να προγραμματίζεται για τις 19:00. Αναλυτικά: