EUROKINISSI @ MOTION TEAM

Άρης – Κοβαλίβκα: Τραγωδία και βαρύς αποκλεισμός για τους “κίτρινους”

Άδοξα και αναπάντεχα τέλειωσε το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του Άρη, ο οποίος ηττήθηκε με 1-2 από την άσημη Κόλος Κοβαλίβκα και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Europa League.

Τέλος έλαβε το ευρωπαϊκό ταξίδι του Άρη πριν καν ξεκινήσει, αφού οι “κιτρινόμαυροι” ηττήθηκαν με 1-2 από την άγνωστη Κόλος Κοβαλίβκα και αποκλείστηκε από το Europa League.

Το παιχνίδι

Ο Άρης ξεκίνησε από το πρώτο λεπτό με διάθεση να πιέσει την Κόλος και να φτάσει στο γρήγορο γκολ που θα έδιωχνε το άγχος, αλλά παρά την καλή κυκλοφορία τα… χαλούσε στην τελική πάσα. Όσο περνούσε η ώρα οι Ουκρανοί “ξεμύτιζαν” αφού κρατούσαν το μηδέν και στο 22′ ο Ζοζούλια εντελώς αμαρκάριστος στο δεύτερο βρήκε… αέρα και ο Άρης γλίτωσε τα χειρότερα, ενώ στο 33′ ο Κουέστα κράτησε όρθιους τους “κίτρινους” πραγματοποιώντας μεγάλη επέμβαση σε εξ’ επαφής κεφαλιά του Σμιρνί.

Η απάντηση του Άρη ήρθε στο 35′ με τον Ματίγια να “σημαδεύει” το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βόλιτσεκ με φοβερή απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν σημειώθηκε άλλη αξιοσημείώτη φάση και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Δίχως αλλαγές, αλλά με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Σε φάουλ από τα αριστερά, ο Γιεβγένι Νόβακ αφύλακτος έσπρωξε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι, ανοίγοντας το σκορ – η ιστοσελίδα της UEFA ωστόσο έδωσε για σκόρερ τον Μπογκντάνοφ που εκτέλεσε το φάουλ! Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν άμεσα. Το σουτ του Γιάννη Φετφατζίδη στο 54′ μπορεί να ήταν άστοχο, αλλά δύο λεπτά μετά, το πείσμα του Μπερτόγλιο να μην αφήσει την μπάλα να βγει κόρνερ, έδωσε την ευκαιρία στον Γκάμα για το 1-1! Το ματς έγινε… άνω-κάτω.

Στο 63′ από σέντρα του Σμιρνί, ο Μπογκντάνοφ έκανε το σουτ, ο Κουέστα απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο Αντιούκ πέτυχε το 1-2! Το νέο φάουλ του Μπογκντάνοφ στο 69′ παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Ισπανό τερματοφύλακα του Άρη, με τον Ένινγκ να τα παίζει όλα για όλα περνώντας στο ματς τον Δημήτρη Μάνο αντί του Κριστιάν Γκάνεα. Ο Γιεβγέν Σελέζνιοφ, που είχε επίσης περάσει αλλαγή, αρχικά αστόχησε με το κεφάλι ενώ στη συνέχεια ανάγκασε με σουτ σε απόκρουση με τις γροθιές τον Κουέστα, με την Κόλος να απειλεί στις αντεπιθέσεις. Όπως και στο 83′ με τον τερματοφύλακα του Άρη να σταματάει τον Αντιούκ σε τετ α τετ. Αφού κι ο Ντάνιελ Μαντσίνι δεν βρήκε στόχο στο 92′, τα πάντα είχαν τελειώσει…

Παρά τα υψηλά ποσοστά κατοχής μπάλας, οι γηπεδούχοι απέτυχαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Η Κόλος Κοβαλίβκα με το 2-1 πήρε την ιστορική πρόκριση εξασφαλίζοντας παράλληλα ένα ραντεβού με τη Ριέκα στην Κροατία (Πέμπτη 24/9) για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Διαιτητής: Λιονέλ Τσούντι (Ελβετία).
Κίτρινες: Ρόουζ – Μπογκντάνοφ, Ζαντόγια, Μορόζκο, Γιαβρίς.

Οι συνθέσεις:
ΆΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Σάσα (78′ Μαντσίνι), Ρόουζ, Ντάτκοβιτς, Γκάνεα (69′ Μάνος), Τζέγκο, Ματίγια, Μπερτόγλιο, Φετφατζίδης, Γκάμα, Λόπεθ.

ΚΌΛΟΣ ΚΟΒΑΛΊΒΚΑ (Ρουσλάν Κοστιούσιν): Βόλινετς, Ζοζούλια (50′ Μορόζκο), Γιαβρίς, Πετρόφ, Νόβακ, Γέμετς, Σμιρνί (88′ Κοστιούσιν), Μπογκντάνοφ, Ζαντόια, Αντιούκ, Λισένκο (64′ Σελέζνιοφ).