Άρης–Λαμία 1-1 σε φιλικό

Προηγήθηκε η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου με αυτογκόλ του Λούκας Σάσα, ισοφάρισε στο φινάλε ο Κυριάκος Ασλανίδης γι’ αυτή του Άκη Μάντζιου

Έπειτα από ένα ισορροπημένο παιχνίδι, Άρης και Λαμία αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1, σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Κάτω του μετρίου το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με τη Λαμία μάλιστα να είναι πιο απειλητική. Χαρακτηριστικότερη στιγμή αυτή του 8ου λεπτού, όταν από κόρνερ του Σάββα Γκέντσογλου, Γιώργος Μανούσος και Άνταμ Τζανετόπουλος δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα. Καλύτερη ευκαιρία για τον Άρη αυτή στο 43ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Χουάν Ιτούρμπε, με κεφαλιά ο Γιώργος Δεληζήσης αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Σαφώς καλύτερο το δεύτερο μέρος. Ο Θανάσης Γκαραβέλης επιστράτευσε τα ρεφλέξ του για να σταματήσει τον Ματέο Γκαρσία σε τετ-α-τετ στο 51ο λεπτό ενώ τρία λεπτά μετά, ο Γιώργος Μανουσάκης σπατάλησε σημαντική ευκαιρία έπειτα από τη σέντρα του Γιώργου Σαραμαντά. Τελικά, το γκολ ήρθε στο 70’ όταν από κόρνερ του Τιρόνε, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Σάσα και κατέληξε στα δίχτυα του Μάριου Σιαμπάνη για το 0-1. Από γέμισμα του Τζέιμς Τζέγκο στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ασλανίδης νίκησε τον Γκαραβέλη για το τελικό 1-1.

Διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης – Βοηθοί: Πέτρος Πάτρας, Ηλίας Παπαδόπουλος – 4ος Διαιτητής: Ματθαίος Βουρνέλης.

Κίτρινες: Τζέγκο, Μπεναλουάν – Αντέτζο, Ελευθεριάδης.

ΆΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις (46’ Σιαμπάνης), Σάκιτς (71’ Σούντγκρεν), Δεληζήσης (71’ Μπεναλουάν), Ασλανίδης, Λούμορ, Ματίγια (46’ Σάσα), Ντιαγέ (62’ Τζέγκο), Ματέο (84’ Ντουάρτε), Μαντσίνι (46’ Μπερτόγλιο), Ιτούρμπε (61’ Χαΐροβιτς), Καμαρά (61’ Μάνος).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Σκόνδρας (80’ Βύντρα), Αντέτζο, Τζανετόπουλος (80’ Μαζουλουξής), Σαραμαντάς (73′ Μαρτίνες), Γκέντσογλου, Τζανδάρης (67’ Τιρόνε), Νούνιες (89’ Τρουμπούλος), Μανούσος (56’ Ελευθεριάδης), Ρόμανιτς, Μανουσάκης (56’ Καραμάνος).