Άρης – ΠΑΟΚ 0-2 (ημίχρονο)

Στο clasico της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ προηγείται στο ημίχρονο του Άρη με 0-2 με τα γκολ των Βαρέλα και Σβιντέρσκι.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπήκε από το πρώτο λεπτό δυνατά στο ντέρμπι και μόλις στα 43 δευτερόλεπτα κέρδισε πέναλτι έπειτα από χέρι του Μπα. Ο Κάρολ Σβιντέρσκι ήταν ο εκτελεστής, με τον Κουέστα όμως να του λέει «όχι». Για λίγα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν επηρεασμένοι από την χαμένη εκτέλεση και ο Άρης απέκτησε την πρωτοβουλία χωρίς να απειλήσει, όμως, ουσιαστικά την εστία του Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε ξανά το παιχνίδι και απειλούσε συνεχώς την εστία του Ισπανού τερματοφύλακα, με τον Κουέστα να κρατάει ζωντανούς τους «κίτρινους». Στο 36′ όμως δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το μοιραίο με τον Φερνάντο Βαρέλα να κάνει το 0-1.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και μετά από γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Μαουρίσιο, ο Μπίσεσβαρ πάσαρε στον Σβιντέρσκι και αυτός με πλασέ έκανε το 0-2.

Κίτρινες: Σάσα, Τόνσο, Γκάμα, Μάτος, Μαουρίσιο