Άρσεναλ – Λίβερπουλ 2-2: Μοιρασιά στο Emirates με… νικήτρια τη Σίτι

Χωρίς νικητή (2-2) ολοκληρώθηκε το μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα σε Άρσεναλ και Λίβερπουλ στο Emirates, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Premier League.

Ένα αποτέλεσμα που ευνοεί τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία είναι πια μόνη πρώτη στην κορυφή, αφήνοντας στο -1 τους κόκκινους και το -5 τους κανονιέρηδες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Άρσεναλ να ανοίγει το σκορ με τον Σάκα να μοιράζει… σακούλες στον Ρόμπερτσον και στη συνέχεια να εκτελεί τον Κέλεχερ για το 1-0 στο 9ο λεπτό. Η απάντηση της Λίβερπουλ ήταν άμεση με τον Φαν Ντάικ να σκοράρει με κεφαλιά στο 18′ κάνοντας το 1-1. Στο 20′ ο Μερίνο αστόχησε από πλεονεκτική θέση, όπως και ο Χάβερτς στο 31′. Το γκολ για τους κανονιέρηδες ήρθε πριν το ημίχρονο με τον Μερίνο να πιάνει την κεφαλιά και να κάνει το 2-1 στο 43′. Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, η Λίβερπουλ όπως ήταν λογικό πίεσε για να βρει το γκολ που θα της έδινε ξανά την ευκαιρία να κυνηγήσει τη νίκη, ωστόσο κλασική ευκαιρία δεν υπήρξε. Όλα αυτά μέχρι το 81′, όταν ο Μοχάμεντ Σαλάχ χτύπησε. Ο Αιγύπτιος πήρε την πάσα του Αλεξάντερ-Άρνολντ στο πέναλτι και πλάσαρε εύστοχα για το 2-2. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.