Ασημένιο μετάλλιο για τον Κακουλάκη στα 3 χιλιόμετρα Knockout sprint στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Ο Βασίλης Κακουλάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα των 3 χιλιομέτρων Knockout sprint, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μαραθώνιας κολύμβησης – μεγάλων αποστάσεων για τις κατηγορίες Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών (18/19 ετών), Εφήβων-Νεανίδων (16/17 ετών) και Παίδων-Κορασίδων (14/15 ετών), το οποίο διεξάγεται στο Αλγκέρο της Σαρδηνίας. Ο αθλητής του Ωρίωνα Ηρακλείου, αν και ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 5 λεπτά και 54.50 δευτερόλεπτα, έχασε την πρώτη θέση από τον Ιάπωνα Καΐτο Τσουτζιμόρι, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 5:54.10. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Γάλλος Σασά Βιλί με 5:54.60.

Στην προκριματική φάση του αγωνίσματος, ο Κακουλάκης κατέλαβε την όγδοη θέση με χρόνο 16:37.20, κολυμπώντας 1500 μέτρα, ενώ στον ημιτελικό τερμάτισε στην ένατη θέση με 10:23.30, εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τον τελικό, όπου οι φιναλίστ αγωνίστηκαν στα 500 μέτρα.

Στο αγώνισμα των 3 χιλιομέτρων Knockout sprint, το οποίο έκανε την παρθενική του εμφάνιση σε μεγάλη διοργάνωση, συμμετείχε και ο Άγγελος Χριστοδούλου, ο οποίος δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό και κατετάγη 12ος. Ο αθλητής του ΚΟ Περιστερίου Γλαύκος ήταν όγδοος στην πρώτη προκριματική σειρά με χρόνο 16:38.10 και τερμάτισε 12ος στον ημιτελικό με 10:23.90, μένοντας εκτός της δεκάδας που προκρίθηκε στον τελικό.