ΡΑΦΑΗΛ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ / EUROKINISSI

«Ασπρόμαυρο» το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης – Ματσάρα και από τις δύο ομάδες

«Ασπρόμαυρο» βάφτηκε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Άρη, με τον Δικέφαλο να βγαίνει νικητής μετά από μάχη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και είχε πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρει με τον Ντάντας στο 6ο λεπτό να μην εκτελεί σωστά τον Κουέστα από το ύψος του πέναλτι.

Από το 20λεπτο και μετά ο Άρης ισορρόπησε την αναμέτρηση και μάλιστα ήταν και ιδιαίτερα απειλητικός, ενώ ευτύχησε να προηγηθεί με ένα πολύ όμορφο τέρμα από τον Καμαρά μετά από λάθος του Κουλιεράκη.

Το ημίχρονο βρήκε τον Άρη να προηγείται με 0-1 ενώ από το πρώτο σφύριγμα του δεύτερου ημιχρόνου ο Δικέφαλος έδειξε ότι έψαχνε την ανατροπή.

Μέσα σε τρία λεπτά ο Δικέφαλος του Βορρά ανέτρεψε το εις βάρος του 0-1 με τον Τάισον να κάνει το 1-1 με πανέμορφο πλασέ και τον Ντάντας να κερδίζει πέναλτι και τον Σβαμπ να κάνει το 2-1.

Ο Άρης προσπάθησε να ισορροπήσει την αναμέτρηση ωστόσο στις αρχές δεν τα κατάφερνε και χρειάστηκε μια εξαιρετική προσπάθεια από Νταρίντα στο 70ο λεπτό όταν με σουτ έξω από την περιοχή κέρδισε τον Κοτάρσκι.

Ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη καθώς ο Ζίβκοβιτς με την γνώριμη του ενέργεια συγκλίνοντας προς την μεγάλη περιοχή εκτελεί τον Κουέστα για το τελικό 3-2.

Ένα ντέρμπι που καιρό είχαμε να δούμε στη Θεσσαλονίκη με εξαιρετικές και τις δύο ομάδες παίζοντας συνεχόμενα ποδόσφαιρο σε υψηλούς ρυθμούς και επιθετικό πρέσινγκ.