Ασταμάτητος ο Τσιτσιπάς, 2-0 τον Σίνερ και προκρίθηκε στον τελικό του Barcelona Open

Συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία του ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που με εμφάνιση-όνειρο επιβλήθηκε 2-0 σετ του Γιανίκ Σίνερ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κόντρα στον Ιταλό έδειξε οτι πηγαίνει… τρένο στη φετινή χωμάτινη σεζόν.

Κερδίζοντας το 9ο σερί ματς του στην “κόκκινη επιφάνεια” μέσα στο 2021, ο Στέφανος προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην καριέρα του, στον τελικό του Barcelona Open.

Μετά το 2018, όπου αγωνίστηκε για πρώτη φορά στον τελικό του τουρνουά της Ισπανίας, ο Τσιτσιπάς αύριο Κυριακή θα γυρίσει στο παιχνίδι-τίτλου της διοργάνωσης, με αντίπαλο έναν εκ των Ράφα Ναδάλ ή Πάμπλο Καρένιο Μπούστα.

Ο Σίνερ “υποκλίθηκε” στην ανωτερότητα του Στέφανου μετά από 84 λεπτά αγώνα και ο Νο5 τενίστας παγκοσμίως προκρίθηκε στον τελικό με το επιβλητικό 6-3, 6-3.