Αστάνα – Άρης: 2 – 0: Δυσκολεύει η πρόκριση (vid)

Με την πλάτη στον τοίχο για την πρόκριση του στον επόμενο γύρο ο Άρης μετά από την ήττα του με 2-0 από την Αστάνα στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι τον δεύτερο προκριματικό γύρο του European Conference League

Από το 75 οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο μετά από την αποβολή του Σιμούνοβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Πλέον καλείται να ανατρέψει την κατάσταση στο Κλεάνθης Βικελίδης την ερχόμενη Πέμπτη (29/7, 21:30)

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 6′ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του, με τον Μπερτόγλιο, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νεπογκόντοφ. Τρία λεπτά αργότερα, το διαγώνιο σουτ του Τομάσοφ βρήκε σε ετοιμότητα τον Ντένις.

Στο 25’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά στην προσπάθεια εκτός περιοχής του Τομάσοφ, μετά το στρώσιμο από τον Τιγκράν Μπαρσεγκιάν, με την Αστάνα να μπαίνει από το πουθενά μπροστά στο σκορ.

Ο Άρης ανέβασε την απόδοση του και πίεσε για την ισοφάριση πριν το ημίχρονο, χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο 30′

Η Αστάνα μπήκε πιο έτοιμη στο δεύτερο μέρος και στο 71’, με τον Τομάσοφ να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Άρη και με κοντινή κεφαλιά, μετά τη σέντρα του Αμπζάλ Μπεϊσεμπέκοφ, να πετυχαίνει το 2-0.

Οι συνθέσεις:

ΑΣΤΑΝΑ (Αντρέι Τιχόνοφ): Νεπογκόντοφ, Ρουκάβινα, Μπεϊσεμπέκοφ, Μπίτρι, Σιμούνοβιτς, Εμπόνγκ, Κουάτ (84’ Γκούρμαν), Τσουπέρκα, Τομάσοφ, Μπαρσεγκιάν (87’ Μπεγκιράι), Εουζένιο (78’ Τομάσεβιτς).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σάκιτς (77’ Χαΐροβιτς), Γκάνεα, Δεληζήσης (77’), Μπεναλουάν, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (63’ Μήτρογλου), Μπερτόγλιο, Γκαρσία (46’ Μπρούνο), Μαντσίνι (87’ Μάνος).