«Αστέρας Τρίπολης: Ισοπαλία με τον Άρη (1-1) και αγωνία μέχρι το τέλος»

Με καλύτερο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης και ο Αστέρας Τρίπολης αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 στο γήπεδο «Κλεάνθης Βικελίδης», σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Super League. Ο αγώνας διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, με τους Θεσσαλονικείς να ανοίγουν το σκορ στο 63ο λεπτό με τον Λορέν Μορόν, ενώ ο Αστέρας ισοφάρισε στο 81ο λεπτό με τον Κρέσπι Ρεγκίς.

Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες στα έξι λεπτά καθυστερήσεων, καθώς στο 90ο λεπτό αποβλήθηκε ο Βασίλης Μάντζης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον διαιτητή Παπαδόπουλο να καταλογίζει πέναλτι υπέρ του Αστέρα στο 7ο λεπτό για χέρι του Φρίντεκ, έπειτα από κεφαλιά του Ντέλι. Ωστόσο, μετά από υπόδειξη του VAR, η απόφαση ανατράπηκε και το παιχνίδι συνεχίστηκε, με τις ομάδες να ανεβάζουν ρυθμό από το 15ο λεπτό και μετά.

Στο 16ο λεπτό, ο Αστέρας απείλησε με σουτ του Καλτσά, το οποίο κατέληξε πάνω από το δοκάρι. Ο Άρης αντέτεινε με τον Γκαρθία, του οποίου τα σουτ στο 24ο και 30ό λεπτό απέκρουσε ο Παπαδόπουλος. Στο 37ο, ο Καλτσάς δεν μπόρεσε να βρει στόχο από πλάγια θέση, όπως και ο Σίστο για τον Άρη, ο οποίος απέτυχε να σκοράρει από απευθείας φάουλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας ήταν πιο ενεργητικός και απείλησε στο 52ο λεπτό με μακρινό σουτ του Χουχούμη, το οποίο μπλόκαρε ο Κουέστα. Ωστόσο, ο Άρης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό, όταν ο Μοντόγια «γύρισε» τη μπάλα στον Μορόν, ο οποίος από πλάγια θέση διαμόρφωσε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μορόν απέτυχε να νικήσει τον Παπαδόπουλο, ενώ στο 67ο λεπτό ο Καλτσάς δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον Κουέστα.

Στο 81ο λεπτό, ο Αστέρας βρήκε δοκάρι με τον Μουνιόθ και στην επαναφορά, ο Ρεγκίς ισοφάρισε σε 1-1. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, το σουτ του Τζανδάρη κατέληξε άουτ.

Ο τεχνικός του Αστέρα, Μίλαν Ράσταβατς, είδε κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για διαμαρτυρία, ενώ και ο τιμ μάνατζερ του Άρη, Γιώργος Γκουγκουλιάς, κι αυτός για διαμαρτυρία, «κιτρινίστηκε» στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.

Η ΠΑΕ Άρης κατέθεσε στεφάνι στη μνήμη του Χρήστου Κάλλεν, προέδρου του Άρη τη δεκαετία του 1980, ο οποίος απεβίωσε πρόσφατα σε ηλικία 89 ετών, στο μνημείο που βρίσκεται στο «Κλεάνθης Βικελίδης», πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Φρίντεκ, Μοντόγια, Σαμόρα / Καλτσάς

Οι συνθέσεις των ομάδων:

*ΆΡΗΣ (Άκης Μάντζιος):* Κουέστα, Μάγιο (46’ Μοντόγια), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φρίντεκ, Μόντσου (90’+2 Φετφατζίδης), Σιφουέντες, Ντιαντί, Γκαρθία (73’ Νταρίντα), Σίστο (74’ Σαμόρα), Μορόν.

*ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς):* Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ντελί, Γκαρσία, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (53’ Τζανδάρης), Μουνιόθ (87’ Ρέτζιτς), Μπαρτόλο (77’ Παλάσιος), Ρεγκίς, Καλτσάς (77’ Ζουγλής), Άνταμ (77’ Μάντζης).