Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ 0-1: Τον έσωσαν Πασχαλάκης και Βιεϊρίνια – Πολύτιμη νίκη

Το γκολ – πέναλτι του Βιεϊρίνια και οι επεμβάσεις του Πασχαλάκη έφεραν το πρώτο τρίποντο στη σεζόν με 1-0 κόντρα στον Αστέρα – Δοκάρι ο Μπαράλες στο 86′

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ.

Οι Θεσσαλονικείς πέρασαν αλώβητοι από την Τρίπολη επικρατώντας του Αστέρα με 1-0, σε ένα παιχνίδι που ειδικά στο 2ο ημίχρονο οι Αρκάδες δικαιούνταν κάτι παραπάνω. Δεν το πήραν όμως γιατί ο Πασχαλάκης όταν χρειάστηκε ήταν εκεί, ενώ και όταν ο έμπειρος τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να διώξει, το δοκάρι σταμάτησε τον Μπαράλες.

Με 4-2-3-1 οι δύο ομάδες

Με το ίδιο σύστημα κατέβασαν οι δύο προπονητές τις ομάδες του στο ματς του «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Ο Μίλαν Ράσταβατς είχε τον Παπαδόπουλο στο τέρμα, τους Καρμόνα-Αλβαρες στο δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας αντίστοιχα και τους Ατιένθα και Καστάνιον στο κέντρο της άμυνας. Οι Βαλιέντε – Κανελλόπουλος ήταν τα αμυντικά χαφ και οι Ρετζίς, Σίτο και Καπίγια θα ήταν η τριάδα πίσω από τον Μπαράλες.

Όσον αφορά τον Ραζβάν Λουτσέσκου κατέβασε τους «ασπρόμαυρους» επίσης με 4-2-3-1 και τους Πασχαλάκη στο τέρμα, Βιεϊρίνια δεξί μπακ, τον Σίντλεϊ αριστερό και τους Βαρέλα και Μιχαηλίδη στόπερ. Οι Κούρτιτς και Σβαμπ ήταν τα αμυντικά χαφ και στην τριάδα από δεξιά προς αριστερά ξεκίνησαν οι Μουργκ, Μπίσεσβαρ και Μίτριτσα με τον Σβιντέρσκι σέντερ φορ.

Λίγες οι ευκαιρίες στο πρώτο

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο ημίχρονο. Ένα ημίχρονο που είχε σκληρές μονομαχίες, δυνατά μαρκαρίσματα, κυρίως από τους γηπεδούχους και ελάχιστες φάσεις. Αρχικά στο 2′ ο ΠΑΟΚ με τον Μιτρίτσα απείλησε αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε και ο Μουργκ με νέο σουτ είδε την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ και στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με τον Σίτο στο 18′ (κακό σουτ με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει) και τον ίδιο παίκτη στο 21′ απείλησε αλλά η κεφαλιά του μετά από λάθος τοποθέτηση του Βιεϊρίνια στην άμυνα, πέρασε άουτ.

Πέναλτι μέσω VAR και 0-1 ο Βιεϊρίνια

Έτσι φτάσαμε στην φάση του 24′ που έκρινε το πρώτο ημίχρονο. Στο λεπτό αυτό ο Κανελλόπουλος πάτησε τον Μπίσεσβαρ με τον Μανούχο να μην δίνει κάτι. Ωστόσο ο Ευαγγέλου τον φώναξε από το VAR να δει την φάση και αφού την είδε έδωσε και το πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια κάνοντας το 0-1 για τον ΠΑΟΚ.

Δύο φορές είπες όχι ο Πασχαλάκης

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Αστέρας προσπάθησε να πιέσει και να κυνηγήσει την ισοφάριση, αλλά δύο φορές ο Πασχαλάκης είπε όχι. Αρχικά στο 36′ έδιωξε ωραία την σέντρα σουτ του Αλβάρες και στο 44′ έδιωξε με ακόμα καλύτερη προσπάθεια το επικίνδυνο φάουλ επίσης του Αλβάρες, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.΄

Καλύτερος στο δεύτερο ο Αστέρας, αλλά χωρίς ουσία και λόγω Πασχαλάκη

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας έδειχνε να έχει τον έλεγχο πιέζοντας όσο μπορούσε τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι είχαν κρατήσει τους Θεσσαλονικείς κάτω από την σέντρα για μεγάλο μέρος του 45λέπτου και στο 61′ έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαράλες να πιάνει κεφαλιά ψαράκι και τον Πασχαλάκη να διώχνει με εξαιρετική προσπάθεια, ενώ λίγο πριν στο ίδιο λεπτό είχε διώξει την σέντρα-σουτ του Άλβαρες. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ είπε όχι και στο μακρινό σουτ του Βαλιέντε στο 83′. Στο διάστημα αυτό ο «δικέφαλος του βορρά», ουσιαστικά μόνο μία φορά προσπάθησε να απειλήσει αλλά μετά την κάθετη του Μπίσεσβαρ, ο Καπίγια πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Σβιντέρσκι διώχνοντας σε κόρνερ.

Ο Μπαράλες απείλησε, αλλά το δοκάρι τον σταμάτησε

Η μεγαλύτερη φάση για τον Αστέρα όχι μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά συνολικά στο ματς έγινε στο 86′. Ο Γκαρσία έβγαλε ωραία την σέντρα για τον Μπαράλες, με τον Αργεντίνο να δείχνει και πάλι πως είναι με διαφορά ο καλύτερος παίκτης του πρωταθλήματος στο ψηλό παιχνίδι, αλλά είδε την μπάλα μετά την κεφαλιά του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Και πάλι ο Πασχαλάκης κράτησε το μηδέν

Όσο περνούσαν τα λεπτά, τόσο η πίεση του Αστέρα συνεχιζόταν και στο 91′ οι Αρκάδες έχασαν ακόμα μία σημαντικότατη ευκαιρία. Συγκεκριμένα ο Γκαρσία έκανε το μακρινό σουτ, ο Πασχαλάκης έδιωξε άσχημα αρχικά, αλλά στην συνέχεια έπεσε στα πόδια του Μπενίτο διώχνοντας σε κόρνερ.