Αταλάντα: Σημαντική νίκη με 3-2 κόντρα στη Φιορεντίνα

Η Αταλάντα πέτυχε μια δύσκολη αλλά σημαντική νίκη στο Μπέργκαμο κόντρα στη Φιορεντίνα με σκορ 3-2, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Serie A. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Μαρτίνες (15′), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ρετέγκι (21′). Η Φιορεντίνα πήρε ξανά προβάδισμα με τον Κεν στο 32ο λεπτό, ωστόσο η Αταλάντα ανέτρεψε το σκορ γρήγορα με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, από τους Ντε Κετελάρε (45′) και Λούκμαν (45’+). Το παιχνίδι ήταν γεμάτο ανατροπές και συγκινήσεις, με την Αταλάντα να δείχνει την ανωτερότητά της στα κρίσιμα σημεία.

Στο μεταξύ, η Τορίνο δεν κατάφερε να νικήσει τη Λέτσε, χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Ρόμα ήταν κοντά στην πρώτη φετινή νίκη της, αλλά ισοφαρίστηκε σε 1-1 από την Τζένοα στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η ομάδα της Ρώμης προηγήθηκε με γκολ του Αρτέμ Ντόβμπικ, όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη.