Αθλητική Αναγέννηση για την Άστον Βίλα με Σημαντική Νίκη επί της Γουέστ Χαμ

Η Άστον Βίλα ξεκινά την πορεία της στη νέα σεζόν με αποφασιστικότητα! Το συγκρότημα του Ουνάι Έμερι επιτύχει μια σημαντική εκτός έδρας νίκη (2-1) στο Λονδίνο, απέναντι στη Γουέστ Χαμ, με τον Ντίνο Μαυροπάνο να αγωνίζεται καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Αναμφίβολα, ο 20χρονος Κολομβιανός επιθετικός των «χωριατών», Τζον Ντουράν, ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα, καθώς αντικατέστησε τον Όλι Γουότκινς στο 62′ και 17 λεπτά αργότερα σκόραρε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του.

Ο σοκαριστικός τραυματισμός του Ντανίλο στην αρχή της αναμέτρησης Νότιγχαμ-Μπόρνμουθ σκιάζει το τελικό 1-1, το οποίο διαμορφώθηκε στο 87′ με τη συμψηφιστική από τον φιλοξενούμενο. Παρά την έκταση της αναστάτωσης, η Νιούκαστλ κατάφερε να επικρατήσει της Σαουθάμπτον (1-0), αν και αγωνίστηκε με 10 παίκτες από νωρίς, στοιχειώδεις αναμετρήσεις που χαρακτήρισαν την 1η αγωνιστική της Premier League.

Φυσικά, η στιγμή του 15ου λεπτού στο «Σίτι Γκράουντ» ήταν αυτή που «πάγωσε» τον κόσμο στη Φόρεστ και τους τηλεθεατές που παρακολουθούσαν τον αγώνα.

Ο Βραζιλιάνος Ντανίλο υπέστη σοβαρό τραυματισμό και διακομίσθηκε με φορείο, ύστερα από άτσαλη πτώση κατά τη διάρκεια της προσπάθειας του για διεκδίκηση της μπάλας.

Άμεση ήταν η αντίδραση του ιατρικού επιτελείου της Νότιγχαμ, το οποίο έσπευσε να προφέρει τις πρώτες βοήθειες στον Βραζιλιάνο παίκτη. Ο ταλαντούχος μέσος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με φορείο και φαίνεται να θα παραμείνει εκτός δράσης για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Η αποβολή του Σαρ στο 28ο λεπτό δεν εμπόδισε τη Νιούκαστλ να διασφαλίσει τη νίκη με 1-0 επί της Σαουθάμπτον. Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος δεν είχε συμμετοχή στον αγώνα για την ομάδα των «ανθρακωρύχων», οι οποίοι σκόραραν στο τέλος του πρώτου μέρους και κατάφεραν να αντέξουν την πίεση στο δεύτερο ημίχρονο.

Με τους Χάβερτς και Σάκα να επικοινωνούν αγωνιστικά και να σημειώνουν γκολ, η Άρσεναλ έχει ήδη καταστεί βεβαίως πρωτοπόρος στην αρχή της νέας αγωνιστικής περιόδου. Οι «κανονιέρηδες» έκαναν την καλύτερη αρχή, επικρατώντας 2-0 της Γουλβς στο «Εμιρέιτς», ενώ ο Ντάνιελ Ποντένσε έμεινε στον πάγκο έως το 76ο λεπτό, χωρίς να μπορέσει να αλλάξει την τύχη της ομάδας του.

Η Μπράιτον αποδείχθηκε κυρίαρχη στο «Γκούντισον Παρκ», όπου, στη νέα εποχή μετά τον Ντε Τσέρμπι, διέλυσε την ομάδα του Έβερτον με 3-0, έχοντας την πρωτοκαθεδρία ήδη από το 66ο λεπτό, μετά την αποβολή του Γιανγκ.