Australian Open: Αντιμέτωπος με τον Τζόκοβιτς στον τελικό ο Τσιτσιπάς

Στέφανος Τσιτσιπάς και Νόβακ Τζόκοβιτς θα βρεθούν αντιμέτωποι στον μεγάλο τελικό του Australian Open.

Με 3-0 σετ κέρδισε τον Τόμι Πολ ο Νόβακ Τζόκοβιτς και ετοιμάζεται για τον μεγάλο τελικό, όπου θα παίξει εναντίον του Στέφανου Τσιτσιπά.

Μόνο στο πρώτο σετ δυσκολεύτηκε ο σπουδαίος Σέρβος που στη συνέχεια πάτησε «γκάζι» για να φτάσει στην επικράτηση και να «σφραγίσει» τη συνάντηση του με τον Στέφανο το πρωί της Κυριακής (29/1).

Φανερά αγχωμένος ο Πολ που έκανε την πρώτη του παρουσία σε ημιτελικό grand slam και παρά την πίεση που άσκησε στο πρώτο σετ, υποκλίθηκε στην κλάση του «Νόλε» στα άλλα δύο.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Τζόκοβιτς να μπαίνει με το μαχαίρι στα δόντια αναδεικνύοντας όλες τις αδυναμίες του Πολ φτάνοντας στο 5-1. Ωστόσο ο Αμερικανός αντέδρασε στα σερβίς του Σέρβου και με χτυπήματα οριακά αλλά αποτελεσματικά έφερε το ματς στο 5-5. Όμως ο Τζόκοβιτς δεν είχε διάθεση για… περιπέτειες και αφού κράτησε το σερβίς του, έφτασε στο break εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Πολ κάνοντας το 1-0 στα σετ. (7-5).

Ο Τζόκοβιτς στο δεύτερο σετ αφοσιώθηκε ολοκληρωτικά στην νίκη με αποτέλεσμα να… στριμώξει στον τοίχο τον νεαρό Αμερικανό κάνοντας γρήγορα το 5-0 στα games το οποίο με συνοπτικές διαδικασίες έγινε 6-1 σκορ που του εξασφάλισε και το δεύτερο σετ.

Παρόμοιο σκηνικό εκτυλίχθηκε και στο τρίτο σετ. Με τον Πολ να βρίσκεται σε θέση άμυνας συνεχώς προσπαθώντας να απαντήσει στα δυνατά σερβίς του Σέρβου, το σκορ έγινε με δύο break 3-0. O… οδοστρωτήρας Νόλε κατέβασε ταχύτητα εξαιτίας προβλήματος στο πόδι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχασε το μεγάλο του προβάδισμα το οποίο έκλεισε στο 6-2.

Πλέον ο Σέρβος, κλείνει ραντεβού στον τελικό με τον Στέφανο Τσιτσιπά, αναζητώντας τον 93ο τίτλο της καριέρας του και 22ο Grand Slam.