«Αυλαία» στη Serie A με νίκη γοήτρου για την Φιορεντίνα (3-2 την Αταλάντα)

Πολλά γκολ (5) και πλούσιο θέαμα, επεφύλλασε η εξ αναβολής αναμέτρηση της 29ης αγωνιστικής της Serie A, ανάμεσα στην Αταλάντα και τη Φιορεντίνα στο Μπέργκαμο, με την οποία ολοκληρώθηκε η σεζόν 2023/2024 στη Serie A.

Το αδιάφορο βαθμολογικά ματς βρήκε νικήτρια την Φιορεντίνα με 3-2, σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο! Η αναμέτρηση ήταν αρχικά προγραμματισμένη να διεξαχθεί στις 17 Μαρτίου, αλλά αναβλήθηκε λόγω της καρδιακής προσβολής που υπέστη λίγες ώρες νωρίτερα ο γενικός διευθυντής των «βιόλα», Τζο Μπαρόνε, ο οποίος δύο ημέρες μετά άφησε την τελευταία πνοή σε νοσοκομείο του Μιλάνου.

Στο τελευταίο του παιχνίδι στον πάγκο της ομάδας της Φλωρεντίας, ο Βιντσέντσο Ιταλιάνο είδε την ομάδα του να παίρνει μία νίκη γοήτρου, τέσσερα 24ωρα μετά την ήττα στον τελικό του Conference League από τον Ολυμπιακό!

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο σέντερ φορ τους, Αντρέα Μπελότι, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, ενώ ενδιάμεσα είχε σκοράρει και ο Νίκο Γκονζάλες. Οι κάτοχοι του Europa League «μπεργκαμάσκι» ισοφάρισαν δύο φορές, αλλά δεν βρήκαν απάντηση στο τρίτο γκολ που δέχθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου κι αποχαιρέτησαν τον κόσμο τους με μία εντός έδρας ήττα.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα η Αταλάντα κατετάγη οριστικά στην 4η θέση, μέσω της οποίας θα βρεθεί στο group stage του Champions League, ενώ για τους «βιόλα» δεν άλλαξε κάτι καθώς ήταν γνωστό ότι ανεξαρτήτως αποτελέσματα θα έπαιρναν την 8η θέση στην τελική βαθμολογία και το «εισιτήριο» για τους προκριματικούς του Conference League της περιόδου 2024/2025.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 29ης αγωνιστικής, καθώς και η βαθμολογία της Serie A έχουν ως εξής:

Έμπολι-Μπολόνια        0-1