«Μπαμ» στην Μαδρίτη ο Ερυθρός Αστέρας

Τεράστιο «διπλό» σημείωσε ο Ερυθρός Αστέρας στη Μαδρίτη, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής στη Euroleague.

Οι Σέρβοι επικράτησαν με 79-77  της Ρεάλ, υποχρεώνοντας την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στην έβδομη ήττα και στερώντας της την ευκαιρία να «πιάσει» και πάλι την Μπαρτσελόνα στη δεύτερη θέση της κατάταξης. Την ίδια στιγμή, ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε το τρίτο εφετινό «διπλό», ενώ πήρε βαθμολογική «ανάσα» (7-13).

Η αποτελεσματική άμυνα σε δεύτερη και τρίτη περίοδο και η διάρκεια που είχε στην επίθεση από το πρώτο τζάμπολ, βοήθησαν τον Ερυθρό Αστέρα να πάρει προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο και να το διατηρήσει σε όλο τον αγώνα. Στο 34΄, μάλιστα, οι Σέρβοι ξέφυγαν με +12 (58-70), δείχνοντας αποφασισμένοι να πανηγυρίσουν νίκη επί ισπανικού εδάφους μετά από τρία χρόνια!

Η άμυνα ζώνης της Ρεάλ, ωστόσο, αναπτέρωσε τις ελπίδες των Μαδριλένων, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 15-6 μείωσαν στο 39΄ σε 73-76. Η αστοχία των γηπεδούχων από τα 6.75 και η ψυχραιμία του Ουόλντεν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έγραψε το 73-78 στα 45΄΄, ενώ με τους Κάρολ και Λαπροβίτολα να μη λαθεύουν από τη… γραμμή της φιλανθρωπίας η Ρεάλ πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (77-78 στα 6΄΄).

Ο Κολόμ διαμόρφωσε με 1/2 βολές το 77-79, με τον Κάρολ να αστοχεί σε δίποντο στην εκπνοή και να στερεί από τη Ρεάλ την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση…

Κορυφαίος των νικητών ο Κόρι Ουόλντεν με 18 πόντους, ενώ από τους Ισπανούς ξεχώρισε ο Ρούντι Φερνάντεθ (11π.), ο οποίος τέθηκε νοκ άουτ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, μετά από άτσαλη πτώση που είχε στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 40-45, 58-66, 77-79