Μπαρτσελόνα – Ατλέτικο: Σκοράρουν αμφότεροι!

Την Ατλέτικο Μαδρίτης υποδέχεται απόψε (21:00) η Μπαρτσελόνα, στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ.

Η νέα χρονιά στην Μπαρτσελόνα, όσον αφορά στους εκτός έδρας αγώνες της, μπήκε όπως βγήκε η προηγούμενη. Τέλειωσε το 2019 με την ισοπαλία 2-2 στη Σοσιεδάδ και μπήκε στο 2020 με το 2-2 που πήρε στην Εσπανιόλ. Για ακόμη μία φορά ήταν ασυνεπής αμυντικά. Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ στο 23’, κατάφερε να γυρίσει το ματς στο διάστημα μεταξύ 50’ και 59’ (με Σουάρες και Βιδάλ), αλλά στο φινάλε της αναμέτρησης δέχτηκε την ισοφάριση και ενώ από το 75′ έπαιζε με 10 παίκτες. Δίκαιο το αποτέλεσμα για την Μπάρτσα που για μία ακόμα φορά «πέταξε» στα σκουπίδια ένα ολόκληρο ημίχρονο. Οπότε συγκατοικεί πλέον ξανά με τη Ρεάλ Μαδρίτης στην 1η θέση με 40 βαθμούς, έχοντας εκτός έδρας την πενιχρή επίδοση 4-3-3.

Αγωνιστικά νέα: Δεν βρίσκονται στην αποστολή για το ταξίδι στην Τζέντα ο βασικός πορτιέρε Τερ Στέγκεν (18 συμμ.) και οι Άρτουρ Μέλο (Μ, 9/2), Ντεμπελέ (Ε, 5/1) αλλά διαθέσιμος είναι ο Φατί (Ε, 10/2). Σουρεαλιστική κατάσταση επικράτησε όσον αφορά στις δηλώσεις του Βαλβέρδε που δεν έγιναν την ώρα που επρόκειτο, διότι ο οδηγός που θα πήγαινε την ομάδα για προπόνηση έχασε το δρόμο! Δηλώσεις πάντως έγιναν στο τέλος της προπόνησης, χωρίς να προκύψει κάτι το βαρυσήμαντο.

Πιθανή ενδεκάδα: (4-3-3): Νέτο – Ρομπέρτο, Λενγκλέτ, Πικέ, Άλμπα – Ράκιτιτς, Μπούσκετς, Ντε Γιόνγκ – Μέσι, Σουάρες, Γκριζμάν.

Καλό το ποδαρικό των «κολτσονέρος» το 2020, καθώς στον πρώτο τους αγώνα εντός έδρας επιβλήθηκαν της Λεβάντε με 2-1. Ο αγώνας που ξεκίνησε με φρενήρη ρυθμό, είχε ένα εκπληκτικό πρώτο 20λεπτο από άποψη θεάματος. Καταγράφηκε μία τριπλή ευκαιρία της Ατλέτικο μόλις στο πρώτο λεπτό, ακολούθησε καλή ευκαιρία για τη Λεβάντε στο 7’, το 1-0 με έξοχο τέρμα του Κορέα στο 13’, η ισοφάριση στο 16’ (κόντρα στο χέρι Μοράτα) και εκ νέου προβάδισμα με κεφαλιά του Φελίπε στο 18’. Το ματς στη συνέχεια ηρέμησε, με την Ατλέτικο να γίνεται απειλητική εκ νέου στην επανάληψη, όπου έχασε μεγάλες ευκαιρίες. Παραλίγο να πληρώσει το γεγονός ότι δεν τέλειωσε το ματς νωρίτερα, καθώς στο 83’ και στο 93’ ο Όμπλακ πραγματοποίησε δύο απίθανες αποκρούσεις, γλιτώνοντας την ομάδα του από απώλεια βαθμών.

Αγωνιστικά νέα: Ο Σιμεόνε πήρε στην Τζέντα άπαντες εκτός των Ντιέγκο Κόστα (Ε, 9/1) και Λέμαρ (Μ, 15/0) που λείπουν καιρό. Επέστρεψαν οι Κόκε (Μ, 17/1), Σάβιτς (Α, 6/0). Στο πάγκο της ομάδας θα καθίσει εν τέλει ο «Τσόλο», ο οποίος χρωστούσε τιμωρία τεσσάρων αγωνιστικών, καθώς το 2014 είχε φερθεί απρεπώς στο 4ο διαιτητή σε αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης και είχε τιμωρηθεί με οκτώ αγωνιστικές. Εξέτισε τις τέσσερις προ εξαετίας και οι υπόλοιπες παραγράφηκαν λόγω της παρέλευσης άνω των τριών ετών από το αδίκημα.

Πιθανή ενδεκάδα: (4-4-2): Όμπλακ – Τριπιέρ, Φελίπε, Χιμένεθ, Λοντί – Κορέα, Ερέρα, Τομάς, Σαούλ – Μοράτα, Φέλιξ.

Εκτίμηση:

Η Μπαρτσελόνα εδώ και καιρό έχει χάσει την αμυντική της συνοχή δεχόμενη γκολ σχεδόν σε κάθε αγώνα. Επιθετικά δεν έχει θέμα. Η Ατλέτικο από τη πλευρά της προσπαθεί να ξεπεράσει την επιθετική της δυστοκία, (σχεδόν 1 γκολ μ.ο.) αλλά αμυντικά στέκεται αξιοπρεπώς. Το G/G σε απόδοση 1,75 στην Goalbet, έχει τύχη.

Πηγή: Foxbet.gr