Μπαρτσελόνα – Μπάγερν: Πρόωρος τελικός στη Λισαβόνα

Μπαρτσελόνα και Μπάγερν αναμετρώνται στη Λιβασόνα, διεκδικώντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Champions League. Ο αγώνας είναι νοκ άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση και πέναλτι.

Η Μπαρτσελόνα ήταν αποφασισμένη από την αρχή στο ματς με τη Νάπολι και πήρε μεγάλη πρόκριση κερδίζοντας με 3-1, σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα. Δεν είχε όρεξη για αστεία, προηγήθηκε με τον Λενγκλέ στο 10ο λεπτό και όλα πήραν τον δρόμο τους. Ο Μέσι έκανε το 2-0 με απίθανο γκολ στο 23’ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σουάρες έκανε το 3-0 με πέναλτι. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, δέχθηκε τη μείωση για το τελικό 3-1 από τον Ινσίνιε, επίσης με πέναλτι. Στο δεύτερο μέρος έκανε ορθή διαχείριση του αγώνα, πήρε το «εισιτήριο» για τη Λισαβόνα και τώρα έχει απέναντι της την πολύ δυνατή Μπάγερν.

Σαφώς και στόχος της είναι η κατάκτηση, αλλά δεν είναι στα καλύτερα της γενικά. «Έχω σκεφτεί ακόμα και το να παίξουμε με έναν επιθετικό λιγότερο για να μπορέσουμε να έχουμε την κατοχή της μπάλας», τα λόγια του Κίκε Σετιέν που ξέρει ότι είναι υπό μεγάλη πίεση.

Αγωνιστικά Νέα: Άκυρος ο συναγερμός με τον σούπερ σταρ Μέσι, ο οποίος απείχε από δύο προπονήσεις, αλλά έβγαλε κανονικά τις τελευταίες. Εκτός λίστας ο νεαρός Τοντιμπό (Α, 1/0, 2/0), που διαγνώσθηκε θετικός στον κορωνοϊό. Εξέτισαν οι βασικοί Βιδάλ (Μ, 6/0, 33/8), Μπούσκετς (Μ, 6/0, 33/2), εκτός πλάνων ο «φευγάτος» Αρτούρ (Μ, 4/0, 21/3) και ο τραυματίας Ουμτιτί (Α, 3/0, 13/0). Ο Σετιέν αποκάλυψε ότι σκέφτεται να δώσει λεπτά συμμετοχής στον εξτρέμ Ντεμπελέ, ο οποίος έχει να αγωνιστεί για πολλούς μήνες.

Πιθανή ενδεκάδα (4-3-3): Τερ Στέγκεν – Σεμέδο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα – Βιδάλ, Μπούσκετς, Ντε Γιονγκ – Μέσι, Σουάρες, Γκριεζμάν

Παρότι είχε «καθαρίσει» από το πρώτο παιχνίδι την πρόκριση απέναντι στην Τσέλσι, η Μπάγερν ήθελε να στείλει μηνύματα προς όλες τις κατευθύνσεις ότι δεν αστειεύεται. Με το πόδι στο γκάζι, πήρε πειστική νίκη στο Μόναχο με 4-1 επί των Άγγλων και πάει στη Λισαβόνα ως ένα από τα μεγάλα φαβορί για το τρόπαιο. Ο Λεβαντόβσκι ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς πέτυχε δύο γκολ και έδωσε δύο ασίστ.

Είναι σε τρομερή κατάσταση στο κατάλληλο σημείο και θα αποτελέσει ξανά το «βαρύ πυροβολικό» των Βαυαρών. Υπάρχουν κάποια… χρωστούμενα με την Μπαρτσελόνα, από τον αποκλεισμό του 2015 και οι Γερμανοί συνήθως δεν ξεχνούν. Η Μπάγερν μετράει 18 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ έχει τη μερίδα του λέοντος στην προϊστορία με την Μπαρτσελόνα, έχοντας πετύχει 6 νίκες σε 10 αναμετρήσεις (6-2-2).

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένει τραυματίας ο δεξιός μπακ Παβάρ (7/0, 32/4) και ουσιαστικά είναι η πιο σημαντική απώλεια του Φλικ για το μεγάλο ματς. Πάντως ταξίδεψε στην Πορτογαλία, με την ελπίδα ότι η ομάδα του θα προχωρήσει και θα είναι διαθέσιμος στο επόμενο παιχνίδι. Έτοιμος  ο μεσοεπιθετικός Κομάν (6/2, 24/4), πιθανότατα θα βρεθεί και στο αρχικό σχήμα. Η ενδεκάδα δεν θα έχει πολλές αλλαγές σε σχέση με το ματς απέναντι στη Τσέλσι.

Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Νόιερ – Κίμιχ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ντέιβις – Γκορέτσκα, Αλκάνταρα – Γκνάμπρι, Μίλερ, Κομάν – Λεβαντόβσκι