Μπαρτσελόνα: Τρία στα τρία με νίκη στη Μαδρίτη

Η Μπαρτσελόνα πέτυχε το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο στην αρχή της LaLiga, επικρατώντας με 2-1 της Ράγιο Βαγεκάνο στο «Κάμπο δε φουτμπόλ δε Βαγιέκας». Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς στο 9ο λεπτό με τέρμα του Ουνάι Λόπεθ, οι Καταλανοί αντέτειναν με δύο γκολ: πρώτα με τον Πέδρι στο 60ό λεπτό και εν συνεχεία με τον Ντάνι Όλμο στο 82΄. Η Μπαρτσελόνα, ωστόσο, έχασε και πέναλτι στο 71ο λεπτό με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ενώ η Ράγιο Βαγεκάνο έμεινε με 4 βαθμούς από τις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Μόλις από έναν βαθμό είχαν συγκεντρώσει πριν από τη σέντρα στο Son Moix οι Μαγιόρκα και Σεβίλη, οι οποίες επιδίωκαν απεγνωσμένα τη νίκη στη μεταξύ τους αναμέτρηση. Ωστόσο, η «μάχη» ανάμεσα στους νησιώτες και την ομάδα της Ανδαλουσίας ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα (0-0), ενώ στο 90΄ η Σεβίλη έμεινε με 10 παίκτες, λόγω της κόκκινης κάρτας που αντίκρυσε ο Σαούλ Νίγκεθ.