Μπάσκετ – EuroCup γυναικών: Αποκλείστηκαν οι Εσπερίδες στο Ισραήλ

Οι Εσπερίδες έπεσαν με το βαρύ 90-80 από την Ελιτζούρ Χολόν, στο κλειστό Σοφιά Μπεφόν, στον 2ο μεταξύ τους αγώνα στα προκριματικά του EuroCup γυναικών και σε συνδυασμό με την ήττα τους στο Ισραήλ (78-73), στην πρώτη αναμέτρηση, έχασαν το τρένο για τους ομίλους της διοργάνωσης

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (22-21), η ομάδα του Θάνου Σόφτση «κόλλησε» στην αντίπαλη άμυνα στη δεύτερη περίοδο, δέχθηκε ένα καθοριστικό εις βάρος της επιμέρους σκορ 13-27 και έχασε την επαφή με την Ελιτζούρ, η οποία πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (35-48). Η ελληνική ομάδα δεν είχε τις απαντήσεις στην επίθεση και στην τρίτη περίοδο, βλέποντας τις φιλοξενούμενες να οικοδομούν μία διαφορά ασφαλείας (51-71 στο 30΄) και να μην κοιτάζουν πίσω

Η Βαλέριε Χίγκινς προσπάθησε με 18 πόντους από τις Εσπερίδες, ενώ από την Ελιτζούρ «έλαμψε» η Τζένι Σιμς με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 35-48, 51-71, 80-90