(ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Basket League: Νίκη 77-73 για την ΑΕΚ έναντι του Παναθηναϊκού

Για 3ο παιχνίδι στη σειρά χάνει ο Παναθηναϊκός.

Νίκη για την ΑΕΚ με 77-73 επί του Παναθηναϊκού στα Άνω Λιόσια σε αγώνα της 20ημέρας της Basket League.

Το ματς:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τον αγώνα με τους Φλιώνη, Γιάνκοβιτς, Μάιλς, Παπαδάκη και Μίτσελ, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε στην αρχική του πεντάδα τους Πάρις Λι, Παπαγιάννη, Γουίλιαμς, Μπέικον και Γκριγκόνις. Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυναμικά στο παρκέ με αποτέλεσμα να προηγηθούν γρήγορα με 6-0, χτυπώντας στο «ζωγραφιστό» με τους Παπαγιάννη και Γουίλιαμς.

Η ΑΕΚ βρήκε τους πρώτους της πόντους μετά από τρία λεπτά αγώνα, ωστόσο, τα τρίποντα των Παπαγιάννη και Λι ανέβασαν τη διαφορά στο +7 για τους «πράσινους» (7-14) στο πεντάλεπτο. Η είσοδος των Οριόλα και Ξανθόπουλου έδωσαν επιθετική «πνοή» στους γηπεδούχους, οι οποίοι μείωσαν σταδιακά τη διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 19-15 υπέρ του «τριφυλλιού».

Με τους Γκριγκόνις και Γκουντάιτιτς να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (15-24) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Και ενώ όλα έδειχνα πως ο Παναθηναϊκός έχει το μομέντουμ και πάει να «χτίσει» μια διαφορά, ήρθε η αγωνιστική «έκρηξη» της ΑΕΚ, η οποία με ένα εντυπωσιακό σερί 10-0 δια… χειρός Μίτσελ, Μάιλς, Γιάνκοβιτς και Λεμάρ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με σκορ 25-24 στο 14′.

Έκτοτε, και μέχρι τα τέλη του δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Δύο μαζεμένα τρίποντα του Μπέικον έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 34-33, για να έρθουν οι Μάιλς και Γιάνκοβιτς στο τελευταίο λεπτό και με τέσσερις πόντους να στείλουν την «Ένωση» στα αποδυτήρια με ένα +3 για το 37-34 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Πάρις Λι στην πρώτη επίθεση του Παναθηναϊκού, φέροντας έτσι εκ νέου το ματς στα ίσα (37-37). Η ΑΕΚ «απάντησε» με τρεις βολές του Μίτσελ και τρίποντο του Γιάνκοβιτς, πηγαίνοντας γρήγορα-γρήγορα στο +6 και το 43-37 στο 22′. Μπέικον και Παπαγιάννης, μάζεψαν τη διαφορά για τους «πράσινους», μειώνοντας στην ελάχιστη τιμή της διαφοράς (51-50) στο 25′.

Σε εκείνο το σημείο του αγώνα, κάτι η επίθεση των φιλοξενούμενων που «βραχυκύκλωσε» για 3,5 λεπτά , κάτι η κυριαρχία των Μάιλς και Μίτσελ κοντά στο καλάθι που τους έστελνε στην γραμμή των βολών, έφεραν την ΑΕΚ στο +8 για το 58-50 στο 28′. Με δύο… ψυχρά σουτ πίσω από τα 6,75μ. του Μπέικον, ο Παναθηναϊκός ξεκόλλησε επιθετικά, μαζεύοντας κάπως τη διαφορά για το 60-56 του δεκαλέπτου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 37-34, 60-56, 77-73.