Μπάσκετ: Πανηγυρίζει το πρώτο της Eurocup η Μονακό, 86-83 την Ούνιξ Καζάν

Για πρώτη φορά στην ιστορία της, η Μονακό στέφθηκε Κυπελλούχος Ευρώπης στο μπάσκετ, κατακτώντας το Eurocup.

Η ομάδα του Πριγκιπάτου έγινε η πρώτη γαλλική που κατακτά το συγκεκριμένο θεσμό, αφού νίκησε για δεύτερη φορά την Ούνιξ Καζάν, αυτή την φορά στη Ρωσία, με 86-83 και με δύο νίκες πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν είχε καμία επιλογή από το να νικήσει και να στείλει τη σειρά σε τρίτο τελικό (2/5) στην έδρα της, αλλά δεν τα κατάφερε.

Όπως συνέβη και στο πρώτο παιχνίδι στην έδρα της Μονακό, έτσι και σήμερα, το ματς ήταν «θρίλερ» από την αρχή ως το τέλος.,

Οι δύο φιναλίστ εναλλάσσονταν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του 2ου τελικού, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στην 4η περίοδο (+6, 69-75) και περίπου 3 λεπτά πριν από το φινάλε να ξεφεύγουν ξανά με 79-73.

Ο Τζαμάλ Σμίθ, ωστόσο, με τρία συνεχόμενα εύστοχα σουτ κι ενώ είχαν προηγηθεί δύο επιθετικά φάουλ της Μονακό, ισοφάρισε 79-79, ενώ απέμεναν 1΄38΄΄ για το τέλος.

Δεκαπέντε δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, ο Σμιθ και πάλι με σουτ δύο πόντων «έγραψε» το 83-81 για την Ούνιξ, αλλά με «γκολ-φάουλ» του Ο’Μπράιαν έγινε το 83-84, με 10 δραματικά δεύτερα και τους γηπεδούχους στην τελευταία επίθεση.

Ο Σμιθ αστόχησε σε μακρινό τρίποντο, ο Νάιτ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ. Έβαλε και τις δύο βολές και στα τελευταία 4 δευτερόλεπτα ο Σμιθ ήταν αδύνατο να ευστοχήσει στο σουτ… της απελπισίας που επιχείρησε.

Πρώτος σκόρερ των Κυπελλούχων Ευρώπης, όπως και στον πρώτο τελικό ήταν ο Ρομπ Γκρέι με 25 πόντους, αλλά καταλυτικός στο ματς ήταν ο Τζέι Τζέι Ο’Μπράιαν, με το καλάθι και φάουλ που πέτυχε στα τελευταία δευτερόλεπτα (τελείωσε το ματς με 16 πόντους).

Από την Ούνιξ Καζάν ο Μπράουν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους.

Υπενθυμίζεται ότι και οι δύο ομάδες έχουν εξασφαλίσει μία θέση στη EuroLeague της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 47-48 (ημ.), 67-66, 86-83.