«Χαλαρά» με ΟΦΗ ο Ολυμπιακός

Με κορυφαίους τους Νίκολα Μιγιαήλοβιτς και Έρμανς Έγκλεσκαλνς ο Ολυμπιακός νίκησε το γυμναστήριο του Λίντο τον ΟΦΗ με 3-1 σετ σε αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής της Volley League και επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα στη Σύρο.

O OΦΗ, στο καλύτερο σετ του μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, εκμεταλλεύτηκε την κακή υποδοχή του Ολυμπιακού και παρότι βρέθηκε να χάνει με 12-10, έτρεξε σερί 4-0 από το σερβίς του Ρουμελιωτάκη. Ο ακραίος του ΟΦΗ πήρε άσο κι έδωσε την ευκαιρία σε Χαντ, Μαρκς να τελειώσουν εύκολους πόντους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +2 και με άσο του Μαρκς έφτασαν στο 18-14. Η διαφορά όχι μόνο συντηρήθηκε αλλά με νέο άσσο, του Γαλιώτου, πήγε στο +5 (22-17), για να κατακτήσει τελικά ο ΟΦΗ το πρώτο σετ στο πρωτάθλημα (25-19) με δύο επιθέσεις του Μαρκς και λάθος σερβίς του Έγκλεσκαλνς.

Από το 2ο σετ, όμως, ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Με το σερβίς του Βουλκίδη άνοιξε την υποδοχή του ΟΦΗ και ξέφυγε 7-2, κυριάρχησε στην επίθεση με Έγκλεσκαλνς και τον Μιγιαήλοβιτς και ξέφυγε 18-8. Η διαφορά συντηρήθηκε και έφτασε σε νταμπλ σκορ (22-11) με τον άσσο του Έγκλεσκαλνς, για να κλείσει το σετ στο 25-14.

Στη συνέχεια, ο ΟΦΗ κρατήθηκε μέχρι το 14-14. Ο Έγκλεσκαλνς και ο άσος του Όκολιτς σε σερί καλών σερβίς έφερε ένα 4-0 για το 18-14 και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν άνετα στο 25-18, με μπλοκ του Στιβαχτή στο Ντράγκο.

Στο 4ο σετ απλά επιβεβαιώθηκε η κυριαρχία του Ολυμπιακού. Με το σερβίς του Στιβαχτή και τα τελειώματα του Μιγιαήλοβιτς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-1. Η διαφορά μεγάλωσε με τον Σέρβο ακραίο στο σερβίς και οι ερυθρόλευκοι πήγαν σε νταμπλ σκορ (16-8), για να φτάσουν στο 3-1 με 25-15.

ΟΦΗ (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 8 (7/17 επ., 1 άσσος, 55% υπ. – 15% άριστες), Μαρκς 20 (17/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 5 (4/13 επ., 1 άσσος, 53% υπ. – 47% άριστες), Γαλιώτος 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Καρατζάς 3 (3/7 επ.) / Βελούδης (λ, 64% υπ. – 32% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2/8 επ., 53% υπ. – 26% άριστες), Τάλερ, Φραγκιαδάκης 1 (1/1 επ.), Μανωλάκης 1 (1/1 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 8 (6/17 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 30% άριστες), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 21 (16/21 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 27% υπ. – 13% άριστες), Έγκλεσκανς 19 (16/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (9/9 επ.), Όκολιτς 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 60% υπ. – 47% άριστες), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.