Champions League: Νίκη-πρόκριση για Τσέλσι (2-0), αγγλικός «εμφύλιος» στον τελικό

Το εισιτήριο για το φετινό τελικό του Champions League σφράγισε η Τσέλσι, επικρατώντας με 2-0 της Ρεάλ Μαδρίτης στον επαναληπτικό ημιτελικό του ισόπαλου 1-1 του “Αλφρέδο ντι Στέφανο”.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ πήρε μία πανάξια πρόκριση, καθώς και στο πρώτο ματς ήταν σαφώς ανώτερη της “βασίλισσας”. Έτσι, ο φετινός τελικός θα αποτελέσει καθαρά… αγγλική υπόθεση, καθώς είχε προηγηθεί η πρόκριση της Μάντσεστερ Σίτι επί της Παρί Σεν Ζερμέν την Τρίτη (04/05).

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Τίμο Βέρνερ έδωσε προβάδισμα στους Λονδρέζους στο 28ο λεπτό, με τη Ρεάλ να επιδιώκει στη συνέχεια την ισοφάριση, που θα έστελνε το ζευγάρι στην παράταση. Έτσι, όσο περνούσε η ώρα, η ομάδα του Ζιντάν άφηνε ολοένα και περισσότερους ανοιχτούς χώρους. Ο Μέισον Μάουντ το εκμεταλλεύτηκε στο 85′, με το 2-0 να γέρνει οριστικά την πλάστιγγα προς το μέρος της Τσέλσι.