Champions League: Σφράγισαν το εισιτήριο για το Final 8 οι Μάντσεστερ Σίτι και Λυών (vds)

Ακόμα δύο εισιτήρια για το Final 8 του φετινού Champions League σφραγίστηκαν χθες, με τις Μάντσεστερ Σίτι και Λυών να προκρίνονται εις βάρος των Ρεάλ Μαδρίτης και Γιουβέντους αντίστοιχα.

Κόστισαν τα λάθη του Βαράν

Στο παιχνίδι του «Etihad» η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε με ισχυρό προβάδισμα, έχοντας επικρατήσει με 1-2 στο πρώτο ματς. Καθοριστικά στάθηκαν τα λάθη του Βαράν, με τον Στέρλινγκ να ανοίγει το σκορ στο 9ο λεπτό. Ο Μπενζεμά ισοφάρισε για τη «βασίλισσα» στο 28′, όμως το 2-1 από το 2ο γκολ του Στέρλινγκ στο 69ο λεπτό έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των «πολιτών».

Προσπάθησε ο Ρονάλντο, αλλά…

Στο «Γιουβέντους Στέιντιουμ» η Γιουβέντους υποδέχθηκε τη Λυών, έχοντας ηττηθεί με 1-0 στο πρώτο ματς. Μάλιστα, το γκολ του Ντεπάι με εύστοχο πέναλτι στο 12ο λεπτό έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τους «μπιανκονέρι», καθώς χρειάζονταν τρία γκολ για να ανατρέψουν την κατάσταση. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ισοφάρισε επίσης από την άσπρη βούλα στο 43′, έκανε το 2-1 στο 60′, όμως… μέχρι εκεί.

Μάντσεστερ Σίτι και Λυών θα αναμετρηθούν μεταξύ τους στο μονό προημιτελικό της 15ης Αυγούστου.