Χάντμπολ: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ διεκδικούν τον τίτλο

Σε μια σεζόν που ολοκληρώνεται με καθυστέρηση λόγω του κορονοϊού, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ παίρνουν θέση στην αφετηρία

Και οι 2 ομάδες διεκδικούν τον τίτλο του πρωταθλητή στην Α1 χάντμπολ των ανδρών.

Η Ένωση των τριών πρωταθλημάτων θέλει να διατηρήσει το «στέμμα», τον οποίο της απένειμε πέρυσι η ΟΧΕ, όταν αποφάσισε την οριστική διακοπή της σεζόν, αλλά και να ολοκληρώσει την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο με το «τρεμπλ», καθώς έχει ήδη πανηγυρίσει την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας και του European Cup.

Από την πλευρά τους, οι «ασπρόμαυροι» θα επιδιώξουν να βάλουν τέλος στο φετινό σερί τριών ηττών κόντρα στους «κιτρινόμαυρους» και να επιστρέψουν στην κορυφή μετά το 2015, όταν κατέκτησαν το τρίτο και τελευταίο μέχρι σήμερα πρωτάθλημά τους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η σειρά των τελικών ήταν προγραμματισμένο να αρχίσει στις 22 Ιουνίου, ωστόσο η έναρξή τους αναβλήθηκε, αρχικά λόγω κρουσμάτων κορονοϊού στο «στρατόπεδο» της ΑΕΚ (σ.σ. ο «Δικέφαλος» ανακοίνωσε στις 18/6 επτά κρούσματα, τα πέντε εκ των οποίων σε παίκτες) και στη συνέχεια και σε αυτό των Θεσσαλονικέων (σ.σ. στις 22/6 ο ΠΑΟΚ γνωστοποίησε πέντε κρούσματα στο ανδρικό τμήμα χάντμπολ).

Επειδή, όμως, ο χρόνος πιέζει και την Παρασκευή 9 Ιουλίου (11:00) λήγει η προθεσμία για την δήλωση των ελληνικών ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, η… σύμπτυξη του προγράμματος των τελικών και η διεξαγωγή τους με διαδικασίες… fast track ήταν επιβεβλημένες για την γρήγορη ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Έτσι, βάσει του νέου προγράμματος που ανακοίνωσε η ΟΧΕ, η σειρά των τελικών αρχίζει απόψε  (4/7, 20:00) από την αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης» του ΟΑΚΑ, αφού η ΑΕΚ έχει το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά.

Ο δεύτερος τελικός θα διεξαχθεί την Τρίτη (6/7) στο «Σπίτι του Χάντμπολ», τη Θεσσαλονίκη, με την ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες να αναδεικνύεται πρωταθλήτρια, ενώ, εάν χρειαστεί τρίτο παιχνίδι στη σειρά, αυτό θα λάβει χώρα στην αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης» του ΟΑΚΑ, την προσεχή Πέμπτη (8/7).

Οι δύο ομάδες ήταν τα φαβορί για την πρόκριση στους τελικούς, βάσει της εικόνας που παρουσίασαν στο φετινό πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ κατετάγη πρώτη στον 1ο όμιλο της Α1 με 11 νίκες και 1 ισοπαλία σε 12 αγώνες, ενώ ο ΠΑΟΚ κατέκτησε την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο με τον ίδιο απολογισμό.

Οι «Δικέφαλοι» τέθηκαν δύο φορές αντιμέτωποι στο πλαίσιο της Β΄ φάσης, με τους «κιτρινόμαυρους» να σημειώνουν ισάριθμες νίκες (σ.σ. 30-26 στις 6/6 στην Αθήνα και 38-28 στις 12/6 στη Μίκρα). Τελικά η Ένωση πήρε την πρώτη θέση στα πλέι οφ (και το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς), καθώς ολοκλήρωσε τη Β΄ φάση με πέντε νίκες και μια ισοπαλία, ενώ ο ΠΑΟΚ κατετάγη δεύτερος στο μίνι πρωτάθλημα, με απολογισμό τρεις νίκες, μια ισοπαλία και δύο ήττες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η… αυλαία των αναμετρήσεων ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ για την αγωνιστική περίοδο 2020-21 άνοιξε στο πλαίσιο του Κυπέλλου, όπου οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν δύσκολα στις 23 Μαΐου με 24-22 των «ασπρόμαυρων» στον τελικό του φάιναλ φορ, που φιλοξενήθηκε στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης.