ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI

Χωρίς αντίσταση… ο Παναθηναϊκός, 2-0 τον Άρη

Σε ένα ματς που είχε ουσιαστικά τυπικό χαρακτήρα και χαρακτηρίστηκε από το πλήθος απουσιών, ιδίως από πλευράς Άρη, ο Παναθηναϊκός επικράτησε των «κιτρίνων» με 2-0.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Άρης ταξίδεψε στην Αθήνα με 15μελή αποστολή, ενώ λίγο πριν την έναρξη έχασε και τον Σούντγκρεν, ο οποίος… επικαλέστηκε πρόβλημα υγείας.

Η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ υιοθέτησε παθητικό ρόλο, όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 41ο λεπτό, με τον Κουρμπέλη να κλέβει την μπάλα από τον Ματίγια και να τη στέλνει στα δίχτυα του Έμαν. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους υπήρξε ο σοκαριστικός τραυματισμός του Ντουάρτε, με τον Διαμαντόπουλο να τον αντικαθιστά στο αρχικό σχήμα.

Στο 50′ ο Καμπετσής είχε δοκάρι, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ακυρώθηκε σωστά γκολ του ίδιου παίκτη, καθώς είχε προηγηθεί φάουλ του Μακέντα στον Μαρτίνες. Το τελικό 2-0 γράφτηκε με κεφαλιά του Κολοβέτσιου στο 88ο λεπτό.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Χριστογεώργος, Χατζηθεοδωρίδης (82΄Ζαγαρίτης), Σένκεφελντ, Κολοβέτσιος, Θεοχάρης, Κουρμπέλης, Αγιούμπ (46΄Ανουάρ), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (65΄Αλεξανδρόπουλος), Καμπετσής (82΄Περέα), Μακέντα (76΄Αθανασακόπουλος).

Άρης (Μ. Ένινγκ): Έμαν, Κόρχουτ, Ροζ, Μπαγκαλιάνης, Μπακούτσης, Σάσα, Ματίγια, Ντουάρτε (λ.τρ. 45+4΄Διαμαντόπουλος), Γκάμα, Μαρτίνες, Μαντσίνι.