Χωρίς «ελληνικό» γκολ το τριήμερο στην Ευρώπη

«Ασφαιρο» ήταν το τριήμερο που προηγήθηκε στην ποδοσφαιρική Ευρώπη για τους «λεγεωνάριους», καθώς κανένας από τους Ελληνες που αγωνίζονται στην «γηραιά ήπειρο» δεν κατάφερε να σκοράρει. Ωστόσο, ο Κώστας Μανωλάς συνέβαλε ουσιαστικά στην σπουδαία νίκη της Νάπολι επί της Γιουβέντους με 2-1.
    Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων διεθνών στα γήπεδα της Ευρώπης έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Η Αρσεναλ φιλοξενείται απόψε από την Μπόρνμουθ για το κύπελλο.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Γιουβέντους.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Γιουβέντους.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ιντερ.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την Βερόνα με 3-0. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Aliri

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την σαμπντόρια.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Χοφενχάιμ.

Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Πάντερμπορν): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Φράϊμπουργκ.