EUROKINISSI

Χωρίς να ιδρώσει ο ΠΑΟΚ, 0-2 τον Άρη

Ο ΠΑΟΚ άφησε πίσω του τον μεσοβδόμαδο αποκλεισμό του Κυπέλλου από τον Ολυμπιακό και επικράτησε στο «Κλ. Βικελίδης» του Άρη με 0-2 και πήρε ξανά κεφάλι στο κυνήγι της δεύτερης θέσης, φυσικά με έναν αγώνα περισσότερο. Το ήθελαν περισσότερο οι «ασπρόμαυροι», “αδιάφοροι” φάνηκαν οι «κίτρινοι».

Λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό και των δύο “μονομάχων” στους ημιτελικούς Κυπέλλου, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ήθελε περισσότερο τους βαθμούς με στόχο την δεύτερη θέση, επικρατώντας άνετα στο ματς.

Βαρέλα (36΄) με κεφαλιά και Σφιντέρσκι (45΄+3΄) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας προβάδισμα στον Δικέφαλο του Βορρά από το πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Πολωνός είχε χάσει και πέναλτι που απέκρουσε ο Κουέστα στο τρίτο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Άρης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες εξαιτίας αποβολής του Δεληζήση με απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις, ενώ ο Ένινγκ δεν έκανε ούτε μία αλλαγή!

Οι “ασπρόμαυροι” έφτασαν τους 59 βαθμούς και πλέον περιμένουν το αποτέλεσμα της ΑΕΚ (έχει 56 βαθμούς) στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (21:30) ενώ θα υποδεχτούν την Ένωση την ερχόμενη Τετάρτη στην Τούμπα.

Πέναλτι “από τα αποδυτήρια” για τον ΠΑΟΚ, απέκρουσε ο Κουέστα

Στα πρώτα 40 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μπα μέσα στην περιοχή. Ωστόσο, ο Κουέστα απέκρουσε την εκτέλεση του Σφιντέρσκι στο τρίτο λεπτό, διατηρώντας το μηδέν. Με την συμπλήρωση 10 λεπτών παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Κουέστα να λέει και πάλι όχι, σταματώντας τον Μπίσεσβαρ σε τετ α τετ. Στο 13΄ ο Ισπανός τερματοφύλακας απέκρουσε σουτ του Γιαννούλη μέσα από την περιοχή. Μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα ο Άρης προσπαθούσε να ελέγξει τον ρυθμό και να δημιουργήσει φάσεις, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει σουτ του Γκάμα στο 21΄. Στο 28΄ ο Πασχαλάκης με βολέ έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Σφιντέρσκι, όμως ο Πολωνός δεν μπόρεσε να εκτελέσει όπως θα ήθελε, υπό την πίεση του Μπα.

Κεφαλιά Βαρέλα και 0-1

Στο 36΄ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι, με κοντινή κεφαλιά του Βαρέλα έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Στοχ με εκτέλεση φάουλ. Μία φάση που θύμισε πολύ την μεγάλη χαμένη ευκαιρία του ΠΑΟΚ στον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη την περασμένη Τετάρτη, με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ο Άρης έψαξε την απάντηση και είχε καλή στιγμή στο 41΄, όταν ο Πασχαλάκης απέκρουσε ξανά σουτ του Γκάμα. Στο 43΄ ο Πασχαλάκης είχε νέα καλή επέμβαση σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια.

Πήγε στα αποδυτήρια με “ασφαλές” προβάδισμα ο «Δικέφαλος»

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους (45΄+3΄) ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα τέρματά του με γκολ του Σφιντέρσκι. Ο Μπίσεσβαρ με ωραία ασίστ έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Πολωνό που πλάσαρε στα δίχτυα νικώντας τον Κουέστα αυτή τη φορά. Το ημίχρονο έληξε με προβάδισμα δύο τερμάτων για τον ΠΑΟΚ.

Μπήκε δυνατά στην επανάληψη ο Άρης, ισορρόπησε το ματς ο ΠΑΟΚ

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο β΄ μέρος προσπαθώντας να πιέσει για  ένα γκολ που θα τον ξαναέβαζε στο ματς. Οσο κυλούσαν τα λεπτά όμως οι ασπρόμαυροι ισορροπούσαν, έχοντας καλές στιγμές στο 65΄ και στο 68΄, σε κεφαλιά του Μάτος που πέρασε άουτ και σε πλασέ του Σφιντέρσκι που μπλόκαρε ο Κουέστα. Στο 72΄ ο Κουέστα μπλόκαρε και πάλι μία κεφαλιά του Σφιντέρσκι. Στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα έπεσε αισθητά ο ρυθμός.