Χωρίς σταματημό η Μπριζ

Χωρίς σταματημό η Μπριζ και με καταπληκτικό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα πέρασε εκτός έδρας και από Elindus Arena.

Παρότι ένα απρόοπτο γεγονός έλαβε χώρα πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου στο Ζούλτε Βάρεγκεμ – Μπριζ, με το γήπεδο της πρώτης να αντιμετωπίζει πρόβλημα στην ηλεκτροδότηση και τον διαιτητή να αποφασίζει την προσωρινή διακοπή της αναμέτρησης.

Πρόκειται για το ματς της 4ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος, με τους παίκτες των δύο ομάδων να παίρνουν εντολή από τον διαιτητή να εγκαταλείψουν τον αγωνιστικό χώρο και να πάνε στα αποδυτήρια, από τη στιγμή που ένα μερικό μπλακ άουτ καθιστούσε αδύνατο να αγωνίζονται.

Χάρη πάντως στην κινητοποίηση των υπευθύνων το πρόβλημα αποκαταστάθηκε γρήγορα και μετά από περίπου 20 λεπτά ο παίκτες επέστρεψαν και πάλι στο χορτάρι για να συνεχίσουν την αναμέτρηση.

Με αποτέλεσμα μετά τη νίκη της στην έδρα της (πρωτοπόρου) Σεντ Ζιλουάζ στη 2η αγωνιστική, έφυγε με εμφατικό «διπλό» κι από την έδρα της Ζούλτε Βάρεγκεμ με 4-0, στο πλαίσιο της 4ης ημέρας, και πλησίασε στον ένα βαθμό την κορυφή της Jupiler League.

Οι Λανγκ (42′), Βόρμερ (65′), Βάνακεν (69′) και Ντε Κετελάερε (75′) σημείωσαν τα γκολ της πολύ εύκολης νίκης της Μπριζ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σόμπολ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.