Προπόνηση της Βελέζ Μοστάρ στο ΟΑΚΑ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ /EUROKINISSI)

Conference League: ΑΕΚ και Άρης ψάχνουν απόψε την αντροπή πρόκρισης κόντρα σε Βελέζ και Αστάνα

H ΑΕΚ αγωνίζεται σήμερα ενάντια στην Βελέζ Μόσταρ και θέλει νίκη τουλάχιστον με δύο γκολ διαφορά για να προκριθεί – Επίσης σήμερα ο Άρης φιλοξενεί την Αστάνα και καλείται να ανατρέψει την ήττα του με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι.

Την ανατροπή της εις βάρος τους κατάσταση και την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa Conference League θα επιδιώξουν σήμερα ΑΕΚ και Άρης στους αγώνες ρεβάνς για τον δεύτερο προκριματικό γύρο.

H AEK υποδέχεται απόψε (21:00, Cosmote TV) τη Βελέζ Μόσταρ και θέλει νίκη με τουλάχιστον δύο γκολ διαφορά, προκειμένου να… εκδικηθεί την ήττα που γνώρισε στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 2-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι έχουν αλλάξει οι κανονισμοί και πλέον δεν μετράει το εκτός έδρας γκολ σε περίπτση ισοπαλίας, πράγμα που σημαίνει ότι η Ένωση περνάει με 2-0 και γενικότερα με διαφορά δύο γκολ και πάνω. Προφανώς, με 1-0 ή με οποιοδήποτε άλλο σκορ με διαφορά ένα γκολ ισοφαρίζει και οδηγεί τα πράματα στη παράταση

Το έργο της ομάδας του Μιλόγεβιτς είναι δύσκολο, ωστόσο καλείται να αποδείξει στον αγωνιστικό χώρο την ανωτερότητα της και να πανηγυρίσει μπροστά στον κόσμο της στο ΟΑΚΑ την πρόκριση.

Δυσκολότερο έργο ο Άρης

Ακόμα πιο δύσκολο έργο έχει ο Άρης. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου φιλοξενεί απόψε (21:30, Novasports) την Αστάνα και καλείται να ανατρέψει την ήττα με 2-0 που γνώρισε στην πρώτη αναμέτρηση στο Καζακστάν, προκειμένου να συνεχίσει το ευρωπαϊκό ταξίδι του.

Οι Θεσσαλονικείς χρειάζονται νίκη με τρία γκολ διαφορά για να προκριθούν στον τρίτο προκριματικό γύρο, έστω νίκη με δύο γκολ διαφορά, προκειμένου να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση και να διεκδικήσουν στον έξτρα χρόνο την πρόκριση.