Copa America: Νίκες για Βραζιλία και Κολομβία στην πρεμιέρα

Με τις αναμετρήσεις Βραζιλία – Βενεζουέλα και Κολομβία – Ισημερινός άνοιξε χθες η αυλαία του – πολύπαθου φετινού – Copa America.

Στο πρώτο χρονικά ματς, η “σελεσάο” δε συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα σε μια αποδεκατισμένη Βενεζουέλα (14 θετικά κρούσματα κορονοϊού), επικρατώντας εύκολα με 3-0.

Το σκορ άνοιξε ο Μαρκίνιος στο 23ο λεπτό με κοντινό πλασέ από την μικρή περιοχή της Βενεζουέλας, το 2-0 σημειώθηκε με εύστοχο πέναλτι του Νεϊμάρ στο 64′ και το τελικό 3-0 με τον Μπαρμπόσα στο 89ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι του Β’ ομίλου της διοργάνωσης, η Κολομβία ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της, επικρατώντας σε ένα μέτριο παιχνίδι του Ισημερινού με 1-0.  Χωρίς την μεγάλη φάση, ο αγώνας έφτασε στο 41ο λεπτό όπου οι Κολομβιανοί με το γκολ του Καρντόνα άνοιξαν το σκορ. Στην επανάληψη, ο Ισημερινός ήταν αυτός που είχε και πάλι τον πρώτο λόγο, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Οσπίνα.

Όσον αφορά τη συνέχεια του θεσμού, στις 00:00 έχουμε το Αργεντινή – Χιλή, ενώ στις 03:00 (15/06) η Παραγουάη κοντράρεται με τη Βολιβία.