Coppa Italia: Θρίαμβος της Νάπολι με 5-0 επί της Παλέρμο

Η Νάπολι πραγματοποίησε μια επιβλητική εμφάνιση στο γήπεδο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», επικρατώντας της Παλέρμο με 5-0 και προκρίθηκε άνετα στους «16» του Coppa Italia. Η ομάδα έκλεισε «ραντεβού» με τη Λάτσιο για μία από τις πιο σημαντικές αναμετρήσεις της επόμενης φάσης της διοργάνωσης.

Η «σεμνή τελετή» στην έδρα των «παρτενοπέι» είχε ολοκληρωθεί από το πρώτο 45λεπτο, όπου οι γηπεδούχοι σκόραραν τρεις φορές. Ο Ενζονζέ σημείωσε δύο γκολ (7′, 12′), ενώ ο Ζουάν Ζεσούς στο 42′ διαμόρφωσε το σκορ στο 3-0, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νάπολι πρόσθεσε άλλα δύο τέρματα, στο 70′ με τον Νέρες και στο 77′ με τον ΜακΤομινέϊ.

Από την άλλη, η Μόντσα, με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Κυριακόπουλο, επικράτησε με 3-1 της Μπρέσια (ομάδα της Serie B) στην προημιτελική φάση του Coppa Italia και προκρίθηκε στους «16», όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μπολόνια.

Ο 28χρονος Έλληνας κεντρικός αμυντικός άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό, ενώ με τη δική του ασίστ στο 11′, ο Πεσίνα σημείωσε το 2-0. Η αναμέτρηση ουσιαστικά τελείωσε στο 40ό λεπτό με το πέναλτι του Καπράρι (3-0), ενώ στο β’ μέρος ο Κυριακόπουλος αντικαταστάθηκε από τον Περέιρα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μόνο να μειώσουν το σκορ με τον Νουαμά στο 68ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «32» στο Κύπελλο Ιταλίας και τα ζευγάρια για τους «16» είναι τα εξής:

Λέτσε-Σασουόλο          0-2

Κάλιαρι-Κρεμονέζε       1-0

Τορίνο-Έμπολι           1-2

Πίζα-Τσεζένα            0-1

Ουντινέζε-Σαλερνιτάνα   3-1

Τζένοα-Σαμπντόρια       5-6 στα πέναλτι (κ.αγ. 1-1)

Μόντσα-Μπρέσια          3-1

Νάπολι-Παλέρμο          5-0