Δεύτερη νίκη και πρόκριση στους «16» για το Καμερούν

Tα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής ων ομίλων του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022

Αν κι… αιφνιδιάστηκε και βρέθηκε να χάνει μόλις από το 4ο λεπτό από την Αιθιοπία, το Καμερούν «γύρισε» το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας με… περίπατο στη νίκη με 4-1, στο εναρκτήριο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής (1ος όμιλος) κι έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκρισή της στη φάση των «16».

Τα «λιοντάρια» έφεραν γρήγορα το ματς στα ίσα με τον Εκαμπί, «καθάρισαν» τη νίκη τους μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο 45λεπτο, χάρις στα γκολ του Αμπουμπακάρ (έφτασε ήδη τα 4 στη διοργάνωση) κι έβαλαν το… κερασάκι στο 67′ ξανά με τον Εκαμπί, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής ων ομίλων του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Καμερούν-Αιθιοπία                     4-1
(8΄, 67΄ Εκαμπί, 53΄, 55΄ Αμπουμπακάρ - 4΄ Χοτεσά)

Τυνησία-Μαυριτανία                   16/01

*Οι δύο πρώτες ομάδες σε κάθε όμιλο προκρίνονται στους νοκ-άουτ γύρους (φάση των «16») και τις ακολουθούν και οι τέσσερις καλύτερες ομάδες που θα τερματίσουν στην 3η θέση των ομίλων.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ