Δεύτερο «διπλό» για Φενέρ

Τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών έδωσε στο Τελ Αβίβ η Φενερμπαχτσέ.

Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ πέρασε νικηφόρα με 75-65 από την έδρα της Μακάμπι, για την 6η αγωνιστική της Euroleague, πανηγυρίζοντας το δεύτερο εφετινό «διπλό» της και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 3-3. Στον αντίποδα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υπέστη τη δεύτερη ήττα στο «σπίτι» της και τέταρτη στο σύνολο.

Η Φενερμπαχτσέ έβγαλε αντίδραση στο τελευταίο δεκάλεπτο και μετά από ένα επιμέρους σκορ 4-13 βρέθηκε στο 35΄ στο +11 (58-69). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ανατροπή, αλλά Σκότι Ουίλμπεκιν και Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν απελπιστικά άστοχοι από τα 6.75.

«Κλειδιά» της επιτυχίας της τουρκικής ομάδας η ευστοχία της από τα 6.75 (11/22τρ.), η προσήλωση της στο κομμάτι της δημιουργίας (15 ασίστ) και η άμυνα του τελευταίου δεκαλέπτου.

Κορυφαίος των νικητών ο Μπόμπι Ντίξον με 17 πόντους και 5/6 τρίποντα, ενώ από τους ισραηλινούς ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 23 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την ανατροπή… Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ βρέθηκε σε… κακή βραδιά, με τον ομογενή γκαρντ να τελειώνει τον αγώνα με 1 πόντο και 0/7 τρίποντα σε 23 λεπτά συμμετοχής.