Δένδιας: «Συγχαρητήρια στο Στέφανο Τσιτσιπά για την πρόκριση στον τελικό του Australian Open!»

O υπουργός Εξωτερικών συνεχάρη τον Έλληνα πρωταθλητή για την πρόκριση του στον τελικό του Australian Open

«Συγχαρητήρια στο Στέφανο Τσιτσιπά για την πρόκριση στον τελικό του Australian Open!», αναφέρει o Νίκος Δένδιας σε ανάρτησή του στο twitter.

«Θα τον συνοδεύουν οι ευχές μας για να είναι ο νικητής σε ένα από τα πιο σημαντικά τουρνουά τένις στον κόσμο», προσθέτει.

Είναι η πρώτη φορά στην καριέρα του που ο Στέφανος Τσιτσιπάς φτάνει στον τελικό του Australian Open.

Με αντίπαλο τον Ρώσο Κάρεν Κατσάνοφ ο Έλληνας τενίστας κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό, καταφέρνοντας να αποκλείσει τον αντίπαλό του 3.21′ με 7-6 (2), 6-4, 6-7 (6), 6-3.

Στον μεγάλο τελικό της Κυριακής θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Νόβακ Τζόκοβιτς ή τον Τόμι Πολ, οι οποίοι αγωνίζονται σήμερα στις 10:30.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί για 2η φορά σε τελικό Grand Slam αφού ήταν φιναλίστ το 2021 στο Roland Garros.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Στο 1ο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγήθηκε με άνεση 2-1 και με μπρέικ έφτασε στο 3-1. Ο Κατσάνοφ είχε διπλό μπρέικ πόιντ στο 5ο γκέιμ και με την 2η ευκαιρία μείωσε με μπρέικ σε 3-2.

Ο Ρώσος ισοφάρισε σε 3-3 με love service game αλλά ο Τσιτσιπάς με μπρέικ προηγήθηκε με 5-3! Ο Έλληνας είχε δύο διπλά σφάλματα στο 9ο γκέιμ και ο αντίπαλος του έφτασε με άνεση σε μπρέικ (5-4).

Ισοφάρισε σε 5-5 ο Κατσάνοφ και σε 6-6. Στο τάι μπρέικ ο Τσιτσιπάς έκανε… περίπατο και σε 55′ έκλεισε στο 7-6 (2).

Στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς έφτασε σε διπλό μπρέικ στο 3ο γκέιμ και ο Κατσάνοφ το έσβησε. Το ίδιο έκανε και με το 3ο και προηγήθηκε με 2-1.

Με love service game ο Ρώσος έκανε το 3-2 και με 4-3. Ο Έλληνας είχε διπλό μπρέικ πόιντ στο 9ο γκέιμ και το εκμεταλλεύτηκε. Με μπρέικ προηγήθηκε με 5-4 και έκλεισε το σετ στο 6-4.

Όπως και στο 2ο σετ έτσι και στο 3ο ο Τσιτσιπάς έχει 2 μπρέικ πόιντ στο 3ο γκέιμ και ο Ρώσος τα έσβησε. Με το 3ο όμως έφτασε σε μπρέικ και στο 2-1.

Το υπερασπίστηκε με το σερβίς του για το 3-1 και έφτασε στο 4-2. Μείωσε σε 4-3 ο Κατσάνοφ αλλά ο Τσιτσιπάς πήρε το επόμενο γκέιμ για το 5-3.

Με μπρέικ ο Ρώσος ισοφάρισε σε 5-5 και το υπερασπίστηκε για το 6-5. Ο Τσιτσιπάς το οδήγησε στο τάι μπρέικ όπου είχε 2 ματς πόιντ (6-4). Ο Ρώσος τα έσβησε και κέρδισε με 7-6 (6)!

Ο Τσιτσιπάς είχε τριπλό μπρέικ πόιντ στο ξεκίνημα του 4ου σετ και με την 3η ευκαιρία έφτασε με μπρέικ στο 2-0. Ο Έλληνας το υπερασπίστηκε για το 3-0 και ο Ρώσος μείωσε σε 3-1.

Με άνεση έγραψε το 4-1 και το 5-2. Έκλεισε τελικά στο 6-3.