Διαλύθηκε ο Παναθηναϊκός στην Τουρκία – Με πάνω από 30 πόντους διαφορά η ήττα του

Εναντίον της Χατάισπορ στο πλαίσιο του EuroCup γυναικών

Συντριβή γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην Τουρκία από τη Χατάισπορ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του EuroCup γυναικών και είδε το ρεκόρ του να υποχωρεί σε 1-2, την ώρα που η τουρκική ομάδα «ανέβηκε» στο 2-1. Ο πίνακας στο τέλος του μάτς έδειξε το ταπεινωτικό σκόρ 87-56 .

Η έλλειψη ψηλής, ικανής να αναχαιτίσει το inside παιχνίδι των αθλητριών της Χατάι φάνηκε απ’ τα πρώτα λεπτά  με τις «πράσινες» να μένουν από νωρίς εκτός διεκδίκησης της νίκης.

Τα δεκάλεπτα:

1. 31-11
  2. 57-30
  3. 79-44
  4. 87-56

Από το ξεκίνημα του αγώνα η Χατάισπορ μπήκε στα… κόκκινα κι απέκτησε διψήφια διαφορά (20-7) την οποία ανέβαζε διαρκώς, με τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη να μην μπορούν να ακολουθήσουν.

Η πρώτη περίοδος έληξε με τη Χατάι στο +20 (31-11), συνεχίζοντας στο ίδιο υψηλό τέμπο και στη συνέχεια. Στο ημίχρονο η ομάδα της Τουρκίας ήταν στο +27, στη λήξη της τρίτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε στο +35, με τη Χατάι να βγάζει το πόδι από το… γκάζι στην τελευταία περίοδο, μέχρι το τελικό 87-56.