«Διπλό» με… οδηγό τον Μουράτο το Λαύριο

Η αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος

Ο ουραγός και αποδεκατισμένος Ιωνικός, των οκτώ παικτών και του υπηρεσιακού προπονητή, έδωσε μεγάλη μάχη αλλά τελικά «λύγισε» 91-84 από το Λαύριο στο κλειστό του Πλάτωνα, μένοντας στην τελευταία θέση της κατάταξης στην Basket League.

Η αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος, αλλά η εξαιρετική εμφάνιση του Βασίλη Μουράτου (26 πόντοι και 9 ασίστ) «έγειρε την πλάστιγγα» προς τη μεριά των φιλοξενούμενων και υποχρέωσε τους Νικαιώτες στην ένατη διαδοχική ήττα τους.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 45-45, 65-65, 84-91

Αν και είχε ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου (έφτασε μέχρι το +7), το Λαύριο δεν κατάφερε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά και να «καθαρίσει» γρήγορα το παιχνίδι, καθώς πέραν του Ρασάντ Βον δεν είχε σημείο αναφοράς στην επίθεση.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 45-45 και στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι… ξεθάρρεψαν και με ένα σερί 13-0 προηγήθηκαν 61-50 στο 27΄. Δύο τρίποντα του Σάβατζ «πυροδότησαν» την αντεπίθεση του Λαυρίου και ο Μουράτος με νέο τρίποντο στην εκπνοή της τρίτης περιόδου επανέφερε την ισορροπία (65-65).

Ο διεθνής γκαρντ έμελλε να είναι ο πρωταγωνιστής στο φινάλε του αγώνα, άλλοτε σκοράροντας και άλλοτε μοιράζοντας ασίστ, όπως εκείνη για το τρίποντο του Νικολαϊδη που «έγραψε» το 80-85, 1΄22΄΄ πριν τη λήξη.

Παρά τις συγκινητικές προσπάθειες του Γιάννη Αθηναίου, ο Ιωνικός δεν μπόρεσε να επιστρέψει και το Λαύριο πήρε δια… πυρός και σιδήρου τη δεύτερη σερί νίκη του, παραμένοντας στο κυνήγι της οκτάδας.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Κάρδαρης, Λόρτος

Οι συνθέσεις:

ΙΩΝΙΚΟΣ (Άγγελος Τσίκληρας): Μουσταφά 24 (1τρ., 9ρ.), Κολόβερος 4, Αρσενόπουλος 14 (2), Αθηναίου 19 (5/9τρ., 9ασ.), Μόουζες 11 (1), Χατζηκυριάκος 1, Τζόλος, Γκιουζέλης 11 (3)

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Βον 15 (3), Σάβατζ 12 (2τρ., 9ρ.), Νικολαϊδης 12 (2), Μουράτος 26 (3τρ., 9ασ., 3κλ.), Κακλαμανάκης 10, Σάντερς, Αμινού 7, Πιλάβιος, Ουίλιαμς, Περσίδης 5 (1), Γερομίχαλος 4